Hafta içi ve yılbaşı arefesi olmasına rağmen hiç de yabana atılmayacak sayıda fedakar futbol seyircisi vardı tribünlerde. Ama ülkemizin ilk alttan ısıtmalı ve halı gibi zemine sahip 4 Eylül Stadı patates tarlası gibi olmuş maalesef.

Bu zemine rağmen Galatasaray ilk yarıda topla daha fazla oynayıp, sağdan Sacha Boev, soldan da Kerem’in taşıdığı toplarla maça keyif veren ataklar yaptı. Mertens de rakip defans için yıprattı ve golünü de attı.

İkinci yarıya toparlanarak başlayan Sivasspor oyunu ağırlığını koyup arka arkaya ataklar yaparak golleri buldu. Ancak ilkinde, önce golü veren hakem, VAR’dan gelen ikaz ile pozisyon izleyip golü iptal etti. O kadar kötü beden dili var ki. Gol ofsayttan mı? Endirek serbest vuruştan mı? Neden, iptal edildi anlaşılamadı. Maç sonuna kadar VAR odasından ofsayt çizgisi de gelmedi. Bence, Sivasspor’un buz gibi golü güme gitti.

Ev sahibinin attığı ikinci gole kimse bir bahane üretemeyince skora denge geldi. Rakibini yakalayan Sivasspor savunması, uzatmalarda hata yapınca oyuna sonradan giren Barış Alper Yılmaz Galatasaray’ın liderliğini kurtardı.

2023’te FIFA kokartı takacak hakemler nedense çok kötü. Atilla Karaoğlan’dan sonra dün de Erkan Özdamar’ın performansı düşündürücüydü. Boev’in sarı kartı doğruydu. Kramponu Ulvestad’ın kafasını yaraladı ancak, hareketinde art niyet ve şiddet yoktu. Erdoğan’ın gördüğü kırmızıya dönen sarı kart da ağırdı.