İstanbul'da bu sabah saatlerinde hareketli anlar yaşandı. Okmeydanı'nda bulunan İstanbul Adalet Sarayının C Kapısı önündeki polis noktasına düzenlenen silahlı saldırıda, güvenlik güçlerimiz iki teröristi etkisiz hale getirmeyi başardı. Kaçan teröristlerden birisi ise yaralı olarak yakalandı. Olayla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya; etkisiz hale getirilen Pınar Birkoç ve Emrah Yayla'nın DHKP/C terör örgütüne üye olduklarını açıkladı. Saldırıyla ilgili yeni detaylar da ortaya çıktı. DHKP-C'li terörist Pınar Birkoç'un ablası Necmiye Birkoç'un bugün İstanbul 13. ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı bilgisine ulaşıldı. Hainlerin asıl hedefinin de 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti olduğu anlaşıldı!

İstanbul'da sabah saatlerinde hareketli anlar yaşandı. Okmeydanı'nda bulunan İstanbul Adalet Sarayının C Kapısı önündeki polis noktasına silahlı saldırı düzenlendi. Polis ekiplerinin saldırıya anında karşılık vermesi ile 2 saldırgan etkisiz hale getirildi. Olayda iki polis yakalanırken kaçan teröristlerden birinin de yaralı olarak yakalandığı belirtildi.

TERÖRİSTLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Yapılan incelemede etkisiz hale getirilen saldırganların terör örgütü DHKP/C üyesi Pınar Birkoç ve Emrah Yayla olduğu belirlendi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya; etkisiz hale getirilen Pınar Birkoç ve Emrah Yayla'nın DHKP/C terör örgütüne üye olduklarını söyledi.

11 KİLO PATLAYICI İLE BAĞLANTILI HÜCRE İÇİNDE YAKALANMIŞTI

Erzurum’da güvenlik ve istihbarat birimlerince takip altında tutulan Yayla’nın içinde olduğu minibüs, Çifte Minareli Camii önünde durdurulduğu, minibüsün içindeki DHKP/C üyeleri olduğu öne sürülen Emrah Yayla ile minibüsü kullanan 29 yaşındaki Uğur Kılıç gözaltına alındığı belirtilmişti. Söz konusu örgüt üyelerinin sorgulamasının ardından Terörle Mücadele ekipleri bomba yapımında kullanılan malzemeleri sakladığı öne sürülen 30 yaşındaki Soner Yılmaztürk’ün Şakirpaşa Mahallesi’ndeki evine de operasyon düzenlemişti. Hücre evi olarak açığa çıkan adreste ve minibüste yapılan aramada patlamaya hazır 11 kilo patlayıcı madde, 3 boru tipi bomba düzeneği, 2 kağıda sarılmış 500 gram patlayıcı madde ile bomba yapımında kullanılan çok sayıda malzemenin bulunduğu belirlenmişti.

OLAY YERİNE METROBÜSLE GİTMİŞLER

Ölü olarak ele geçirilen teröristlerden Pınar Birkoç’un ise DHKP/C’ye yönelik bir operasyonda 2 Kasım 2023’te gözaltına alındığı ortaya çıktı. Daha önce birçok defa polisiye soruşturmadan geçen ve “terör örgütü üyeliğinden” cezaevine gönderilen Birkoç’un, çok sayıda örgütsel kaydı tespit edildi.

Öte yandan, iddiaya göre, DHKP/C üyeleri; Emrah Yayla ve Pınar Birkoç’un, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önüne toplu taşıma ile olay yerine geldikleri, metrobüsle adliye durağında inerek saldırının meydana geldiği Adalet Sarayı önüne geldikleri anlaşıldı

65C22231530Cb6Da5D818F44

DHKP-C'Lİ TERÖRİST BUGÜN HAKİM KARŞISINA ÇIKACAKTI!

DHKP-C'li terörist Pınar Birkoç'un ablası Necmiye Birkoç'un bugün İstanbul 13. ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı ve hakim karşısına çıkacağı öğrenildi.

ASIL HEDEF AĞIR CEZA HEYETİYDİ

Öte yandan edinilen bilgilere göre teröristlerin yanlarında getirdiği plastik kelepçelerle terörist Pınar Birkoç'un ablasının yargılandığı mahkeme heyetini alıkoyup pazarlık yapacakları iddia edildi. İçeri sızmak isteyen teröristler polisin soğuk kanlılıkla gerçekleştirdiği çatışma sonucu örgüt üyeleri etkisiz hale getirildi.

DAVANIN İZLEYİCİLERİ GÖZALTINA ALINDI

Bugün yapılan 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki yargılamaya katılan izleyiciler emniyet güçleri tarafından gözlatına alındı. Şüphelilerin saldırıyla ilişiklerinin bulunup bulunmadığı incelemeye alındı.

Editör: Bilge Güler