Çalışan kadınların çocuk bakım masrafları için 325 euroluk destek sağlanan projenin 2. fazı için geri sayım başladı. “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi”nin ikinci fazı için hazırlıklar tamamlanırken, ödemeler için başvuruların önümüzdeki haftalarda alınmaya başlanması planlanıyor. AB’nin finansman desteği sağladığı projeyle, 0-3 yaş arası çocuğu olan annelerin çalışabilmesi için bakıcı desteği verilecek.

Ankara, İstanbul ve İzmir’de 12 ay boyunca uygulanacak projeyle, çalışan annelere ayda 325 euro ödeme yapılacak. Projeden, 3 bin 500 anne ve 3 bin 500 bakıcı faydalanacak. Bakıcı desteğinden yararlanacak annenin, çocuğuyla aynı evde oturması, kayıt tarihi itibarıyla hizmet akdiyle ve tam zamanlı sigortalı olarak 4/a kapsamında çalışması gerekiyor.

Çalışan Anne

Devlet memuru veya Bağ-Kur kapsamındaki anneler, destekten yararlanamayacak, kapsam SSK’lı annelerle sınırlı olacak. Çalışan anne desteğinden faydalanabilmek için bakıcınının 0-36 aylık çocuk bakımını kapsayan bir eğitim aldığını MEB, İŞKUR, Mesleki Yekerlilik Kurumu veya üniversitelerden onaylı sertifikayla ya da lise veya üniversitelerin ilgili bölümlerinin diplomasıyla (uzaktan eğitim programları da dahil olmak üzere) belgelendirmesi gerekiyor. Vasıfsız bakıcılar için destek ödemesi yapılmayacak.

Belgesi olmayan bakıcı için ön başvuru yapılabilecek, ancak kesin başvurudan önce bakıcının gerekli belgeleri temin etmesi istenecek. Destek kapsamındaki çocuk bakıcısınının tam zamanlı, sigortalı olarak çalıştırılması, yani en az asgari ücret alması gerekecek.

ÇOCUĞA AKRABA BAKARSA NE OLACAK?

Bakıcının anne ve çocukla aynı ilde ikamet etmesi, anne ya da babayla birinci dereceden akrabalık bağı olmaması istenecek. Anneanne ve babaannesi, proje kapsamı dışında olacak, çocukla aynı evde yaşamayan teyzesi ve halası ise sertifikalı ise projeye dahil olabilecek.

Ii-1

ANNE İŞSİZ KALIRSA 2 AY SÜRE TANINACAK

Projeden yararlanmak isteyen anneler, İŞKUR’a başvuracak. Destek alanlara ev ziyaretleri yapılacak, çocuk bakıcısı veya çocuğun 3 kez mazeretsiz evde olmaması halinde destek iptal edilecek. Yararlanan anne, işten çıkarsa 2 aylık süre tanınacak, bu sürede, İŞKUR üzerinden iş araması ve durumunu proje ekibine bildirmesi kaydıyla destek sürecek. 2 ay sonunda iş bulamazsa listeden çıkarılacak.
 

Kaynak: Milliyet