“Call Over” kavramı da bu hatalardan ve yazılımlardan meydana gelen bir terim olarak bilinmekte. Online dersler ve online toplantılar sırasında karşılaşılan Call Over terimi sesli çağrı sorunlarına işaret etmekte.

Kelime anlamı olarak bakıldığında Call Over kelimesi farklı birkaç kelime olarak karşımıza çıkıyor bunlar genellikle;

·         İnternet üzerinden çağrı yapmak,

·         Yoklama yapmak,

·         Ses düzeyinin ayarlanması.

Şeklindeki anlamlar olabilir. Zoom programının sık kullanılması ile birlikte hayatımıza eklenen bu hata mesajı programın getirilerine göre “Ses Sorunu” anlamlarını ya da “Arama Sorunu” anlamlarını taşımaktadır.

Çözümü oldukça basit olan hata özellikle pandemi döneminde uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim sürecine girilmesi ile birlikte pek çok öğrenci ve çalışan için sorunlar yaratmıştır.

Özellikle yazılımsal olarak mikrofonun açık olmasına rağmen fiziksel olarak mikrofon ayarlarının kapalı olmasıyla ilgili hata daha çözülemez hâle gelirken uzaktan destek vermenin de zor olduğunu düşünürsek Call Over İnternet sorunu toplantıların en büyük düşmanı olabilmekteydi.

187Beb7Ae7B4733Bddb9F2C3Aaffa224

Zoom Call Over İnternet Sorunu Nedir?

Zoom Call Over internet sorunu yüzünden bir dönem kullanıcı kaybetmiş olsa da aslında hata olmayan bu özellik uygulamanın Türkçe dil desteğine sahip olmaması yüzünden büyük sorunlara yol açtı.

Sesli arama, toplantı, yoklama, mikrofon ses düzeyi gibi anlamlara gelebilen Call Over İnternet uyarısı Zoom kullanıcılarına sesleri ile ilgili bilgi vermekteydi.

Özellikle kişisel verilerin güvenliği ve özel mülkün ihlalinin önüne geçebilmek için toplantılara katılırken mikrofonların kapalı olarak gelmesi kullanıcıların konuşmasına engel olmakla birlikte Call Over İnternet uyarısını almalarına da neden olmaktaydı.

Teknik anlamda hata gibi gözüken durum sadece toplantıya girerken mikrofonun kapalı olduğunu ve sesin iletilemediğini ve/veya bazı durumlarda çağrı yapılamadığına işaret etmekteydi.

Çözümü basit olan hata, birkaç adımda ayarların değiştirilmesi ile birlikte ortadan kaldırılabiliyor ancak bazı durumlarda bu uyarı ile tekrar karşılaşmak da mümkün.

Bu nedenle, Zoom üzerinden toplantılara katılmadan önce;

·         Stabil bir internet bağlantısına sahip olduğunuzdan,

·         Mikrofonunuzun takılı olduğundan,

·         Klavyenizden mikrofon kapatma tuşuna basmadığınızdan,

·         Kulaklığınızdan mikrofon kapatma seçeneğini kullanmadığınızdan,

·         Zoom yazılımının güncel sürümünü kullandığınızdan,

·         DNS Numaranızın stabil çalışan bir numara olmasından.

Emin olmalısınız. Bağlantı problemleri olarak karşımıza çıkabilecek olan Call Over İnternet ses iletiminde veya sunuculara bağlanma konusunda yaşanan sorunlarda karşımıza çıkabilmekte.

Ancak, söz konusu durumlara dikkat etmeniz halinde uyarıdan kurtulamıyorsanız sorunu çözmek için aşağıda vermiş olduğumuz adımları uygulamayı deneyebilirsiniz.

Call Over İnternet Sorunu Nasıl Çözülür?

Call Over İnternet Sorunu nasıl çözülür? Hangi adımları uygulamak gerekir? Yukarıda belirttiğimiz adımları kontrol etmenize rağmen Zoom üzerinden toplantı yapmanıza engel olan Call Over hatasını alıyorsanız Zoom programında bazı ayarları değiştirmek çözüm sağlayabilir.

Özellikle ses iletiminde sorunlar yaşanmasıyla birlikte karşılaşılan Call Over İnternet uyarısını çözebilmek için sırasıyla ve doğru adımlarla;

·         Zoom uygulamasını çalıştırın,

·         Hesabınıza giriş yapın ve settings sekmesine giriş sağlayın,

·         Settings sekmesinin altında bulunan seçeneklerden Meetings seçeneğine tıklayın,

·         Meetings sekmesinde açılan seçeneklerden “Auto Connect to Audio” seçeneğini bulun ve aktif hâle getirin.

İlgili ayarın aktif hâle getirilmesi ile birlikte Zoom toplantı odalarına girişiniz ile birlikte otomatik olarak bağlantılar sağlanacak ve Zoom Call Over İnternet sorunundan kurtulabileceksiniz.

Bunlar dışında, Call Over İnternet hata yazısının üzerine tıklayıp toplantıya katılabilirsiniz ancak katıldıktan sonra mikrofon ayarlarınızı kontrol etmeyi ve açık olduğundan emin olmayı atlamamalısınız.

Kaynak: Haber Merkezi