Camiler ne zaman açılacak? Camilerde hangi önlemler alınacak?

Koronavirüs nedeniyle yaklaşık iki aydır kapalı olan camilerin ne zaman açılacağı merak ediliyor. Normalleşme planıyla birlikte, hayatın pek çok alanında alınan önlemler esnekleşirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan camilerin açılma tarihi ve alınacak önlemlere dair açıklamalarda bulundu. Peki, Camiler ne zaman açılacak, hangi önlemler alınacak?

Google Haberlere Abone ol
Camiler ne zaman açılacak? Camilerde hangi önlemler alınacak?
21.05.2020 17:15

Bu yıl koronavirüs nedeniyle Ramazan ayında hiç Cuma namazı kılınamadı. Ramazan ayının son Cuma gününün idrak edilecek olması, gözleri camilerin açılacağı tarihe çevirdi. 18 Mayıs Pazartesi günü gerçekleşen Kabine Toplantısının ardından halka seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, camilerin açılacağı tarihi söyledi. Buna göre, Ramazan ayının son Cumasında camilerde nama kılınamayacak...

CAMİLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

Camilerde tekrar namaz ibadetinin başlayacağı tarihi açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte öğlen ve ikinci vakitlerinde cemaatle namaz kılınabileceğini duyurdu.

Erdoğan yaptığı açıklamada, "29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte öncelikle valilikler ve müftülükler tarafından belirlenen şartları uygun camilerden başlayarak camilerimizi ibadete açıyoruz. Bir süre camilerimizde sadece öğlen ve ikinci vakitlerinde cemaatle namaz kılınacak, diğer vakitlerde bireysel ibadet uygulaması sürecektir. Tabi ki bu cemaatle namazı yine kurallar içerisinde ifa edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İçişleri ve Sağlık Bakanlığı yetkileri ile bir toplantı yapıldığını ve perşembe günü yapılacak ikinci toplantı ile camilerde alınacak tedbirlerin netlik kazanacağını duyurdu.

Diyanet TV’de canlı olarak yayınlanan ”İftarı Beklerken” programına konuk olan Erbaş, şunları söyledi:

29 Mayıs’tan itibaren cuma namazlarımızla tedbirlerimizi alarak başlayacağız. Bununla ilgili geniş katılımlı bir toplantı yaptık. İçişleri Bakan Yardımcımız, Sağlık Bakan Yardımcımız da katıldı.

 Perşembe günü yine bir toplantı yapacağız. Tedbirlerimizi alıp ondan sonra inşallah hasret, özlem bitecek. Vatandaşlarımızın biraz daha sabırlı olmasını bekliyoruz.

Cami, cemaat için sabırsızlanmak güzel bir şey. Bu sevindiriyor ama yaşadığımız salgın da bizim çok tedbirli olmamızı gerektiriyor.

CAMİLERDE HANGİ ÖNLEMLER ALINACAK?

Henüz resmi bir açıklama yapılamasa da camilerde alınması beklenen tedbirler arasında, cemaatin belirli aralıklarla saf tutması, seccadelerin evden getirilmesi ve abdestlerin evde alınması bulunuyor. Ayrıca camiye gelenlerin maske kullanması da zorunlu olacak.

Bir süre sadece öğlen ve ikindi vakitlerinde cemaatle namaz kılınmasına izin verilen camilerde namaz için cami içleri yerine avlular tercih edilecek.

Cami girişlerine dezenfektan yerleştirilmesi ve namazlardan sonra camilerin dezenfeksiyon işleminden geçirilmesi de alınacak tedbirler arasında.

Yorumlar