Bu satırları 2023 yılında Bakü Şamahı’da kıymetli ailesinin yanına gittiğim ve annesine yazacağıma dair söz verdiğim, anne ve babasının korkusuz, mert bir oğlan diye anlattığı, öğrencileri tarafından çok sevilen bir öğretmen olan 2020 Karabağ Muharebesi-Ağdere’de ölümsüzleşen şehidimiz RAUF İLYAS OĞLU ALİYEV Anısına ve tüm Azerbaycan Şehitlerimiz için yazıyorum. Kalemim sonuna kadar sizin için yazıya dökülsün… VATAN SİZE MİNNETTARDIR!

 

"BİR KERE YÜKSELEN BAYRAK, BİR DAHA İNMEZ” nidalarıyla bağımsızlık mücadelesi verilen topraklar… Bu topraklar kardeşlerimizin kanıyla sulanmış, her bir zerresinde mücadele olan topraklar… Yeri geldiğinde NURİ KİLLİGİL PAŞA komutasında yeri geldiğinde KAZIM KARABEKİR PAŞA komutasında Bakü topraklarını Çarlık Rejimi’ne ardından Sovyet Rusya’ya karşı KARABAĞ’DA, ŞUŞA’DA, AĞDAM’DA, GENCE’DE, AĞCABEDİ’DE korumaya çalışan şanlı askerlerimiz…

 

Azerbaycan GENCE’NİN KURUCUSU MİİLİ KAHRAMAN ŞEHİT CEVAT HAN, Azerbaycan Bağımsızlık Hareketi’ni başlatanlardan, o meşaleyi ilk yakanlardandır. Cevat Han, Gence’de kendisi ile savaşan Rus General Sifyanov’a: “GENCE ANAHTARLARINI SİZE VERMEKTENSE ÖLMEYİ TERCİH EDERİM. GENCE’Yİ ALMAK İÇİN HEM BENİM CESEDİMİN HEM OĞULLARIMIN CESETLERİ ÜZERİNDEN GEÇMENİZ GEREKİR.” sözleriyle DÜŞMANA KAHRAMAN NE DEMEK GÖSTERMİŞTİR. Vatanını,

kanının son damlasına kadar savunan Cevat Han’ın Gence’sinde şimdi AZERBAYCAN BAYRAKLARI

ASILI! Aziz ruhu şad olsun.

 

AZERBAYCAN MİLLİ KAHRAMAN ŞEHİT AGİL GÜLİYEV, 25-26 Şubat 1992 gecesi Hankendi’de Sovyet Ordusu’nun Hocalı’ya taarruz başlattığı sırada onlarca Ermeni’yi yok eden, bu sırada aldığı kurşunlardan birinin kalbini delmesi sonucu şehit olan bir KAHRAMAN… Aynı gece, topraklarını canı pahasına koruyan bir askerimiz daha vardı. O asker, bölgedeki siviller tahliye edilene kadar düşmanla savaşmış, esir düşmemek için göğsüne koyduğu bir el bombasını patlatarak kendisi ile beraber 10 Ermeni militanını havaya uçurmuştur. O şehidimizin adı TOFİK MİRSİYAB OĞLU HÜSEYİNOV’DUR. Ölümünden sonra Haydar Aliyev’in isteğiyle "Azerbaycan'ın Milli Kahramanı" unvanı verilerek diğer tüm şehitlerimiz gibi ölümsüzleştirilmiştir.

Aynı gün, Hocalı’da şehit olan AZERBAYCAN MİLLİ KAHRAMANI ŞEHİT BİNBAŞI ELİF HACIYEV, büyük bir katliamın gerçekleşeceğini bildiğinden Sovyet Ordusu’nun şehre girdiği ilk gün taarruzlara sabah saatlerine kadar direnmiştir. Yardım bekleyen Hocalı sakinlerini Ağdam’ın Şelli köyüne götürmüş, geri geldiğinde düşmanın kurşunuyla şehit düşmüştür. Bu aziz şehitlerimizin o gün HOCALI’DA yaptıkları savunma olmasaydı; Hocalı ve yakınındaki kasabalar tamamen tarihten silinebilirdi. BU SEBEPLE ONLARIN KAHRAMANLIKLARINI ANLATMAYA NE BU SATIRLAR NE DE BU KALEM YETER! VATAN SİZE MİNNETTARDIR!

 

Annesinin aktardığına göre yine cesur bir yiğitti şehit olan kardeşimiz, seçilmişti... Zaten hepsi seçilmiş değiller miydi? Yüzlerinden diğer hiç bir kimsede mânâ damlacıkları akıyordu sanki... Dünyaya gelmeden önce görevleri verilmişti… Onlar da görevlerini baş tacı edip metanetle o günü beklemişti… Bu yiğit de aynı öyleydi… MİLLİ KAHRAMAN GENERAL POLAT HEŞİMOVA, General rütbesi aldığı gün annesine gelip; “ANNE, SENİ ÇOK SEVDİĞİM KADAR VATANIMI DA ÇOK SEVİYORUM. ORADAKİ HER ASKERİN ANNESİ DE KENDİ EVLADINI ÇOK SEVİYOR. ONLAR BANA EMANET. ASKERLERİMİ YALNIZ

BIRAKAMAM.” diyerek canından çok sevdiği vatanı için şehit olmuştu. Bu dünyada daha büyük bir

makam var mıydı? O nuru pak yüzü Arş-ı Ala’ya yükselmişti!

19 Haziran 2010 tarihinde gece saat 23.30 civarında KAHRAMAN ŞEHİT MÜBARİZ İBRAHİMOV kimseye haber vermeden, çok sevdiği anne ve babasına vatanın bu zor günlerine daha fazla dayanamadığına dair bir mektup bırakarak tek başına 1 km mayın döşeli sınırı aşarak, Ermeni Silahlı Kuvvetleri’nin bulunduğu karakola baskın düzenledi. 45 Ermeni asker ve subayını öldürdü. Ermeni destek kuvvetleri ile beş saat, Ermeni silah ve mühimmatını kullanarak çarpışıp ve sabaha doğru şehit oldu…

Türk Milleti, serdengeçtilerin, sevda muştularının, Allah’tan başkasına kulluk etmeyenlerin milletidir… Bu millet yetim çocuklarının dahi şehadete yürüdüğü bir millettir. 13 Eylül 2022’de Ermenistan Ordusunun Azerbaycan’a saldırması sonucu 50 asker şehit düşmüştü. Bunlardan biri de zamanında Haydar Aliyev’in yetimhanede ziyaret ettiği KAHRAMAN ŞEHİT Sebuhi Ahmedov’dan başkası değildi. Şehadete yürümesinin ardından Aliyev, küçükken onun başından öperken ki görüntülerini paylaştı. Belki cenazesinde arkasından ağlayan anne babası yoktu fakat tüm TÜRK MİLLETİ o gün yetim şehidine ağlıyordu.

 

Milletlerin tarihine bir bakınız, bir de sokaktaki vatandaşlarına… Yüzlerinde mücadelenin verdiği haklı gurur ve feda edilen gencecik fidanların buruk hüznünü görüyorsanız; o millet çok büyük bir millettir. Çünkü verdiği şehitlerin acısını kalbinde saklayarak, onlara verdiği sözle yaşamaya yemin etmiştir. Bu normal bir âdemoğlunun üstesinden gelebileceği türden bir durum değildir. Çünkü bağımsızlık benim karakterimdir diyen ATATÜRKLERİ vardı!

 

Stalin’in millet tekrar köklerini hatırlamasın, milli uyanış tekrardan bu topraklarda nüksetmesin diye şehitlikleri dahi yaktığı bir Firavun acizliğinde; hiçbir şark gücü AZERBAYCAN DEVLETİ’NİN KURULMASININ ÖNÜNE GEÇEMEMİŞTİR. AZİZ ŞEHİTLERİMİZ SAYESİNDE BU VATAN TOPRAKLARI DÜŞMANDAN KURTARILMIŞTIR! CAN AZERBAYCAN ÂZAT OLMUŞTUR!

 

Biz onların hikayelerini yazmaya devam edeceğiz. Onları anlatmaya, onlarsız bir gün bile geçirmemeye, aziz ruhlarını her gün yâd etmeye devam edeceğiz. Savaşımızın kaynağının göklerden geldiğini göklere gönderdiğimiz onlarca şehitle hafızamıza kazıdık. ŞUŞA’NIN 8 Kasım 2020 tarihinde Ermenistan’ın işgalinden kurtarıldığında anladık. AZERBAYCAN BAYRAĞINI ÇOK ŞÜKÜR KARABAĞ’A ASTIK! HOCALI’NIN İNTİKAMINI ALDIK! ELHAMDÜLİLLAH!