Çanakkale Ateşte Açan Güllerin Esaret Zincirini Kırdığı Yerdir!

1914 insanlık tarihine kara bir leke olarak geçecek bir savaşın başlangıç tarihidir. Toprak ve para için emperyalist devletler insan canını hiçe saymış ve tüm dünyayı yıllarca sömürmüştür.

Çanakkale Ateşte Açan Güllerin Esaret Zincirini Kırdığı Yerdir!
Editör Ahmet İğdişli 18.03.2019 14:38

İşte bu savaş o sömürünün paylaşılamadığı günlerde çıkmıştır. Savaşın tarafları daha fazla toprak ve para kazanmak uğruna dünyanın her yerinden insanları sayarak savaşmıştır. Ancak tek bir devlet buna dur demek için savaşa girmiştir: Osmanlı Devleti. Tüm dünyanın bitti gözüyle baktığı 700 yıllık çınar Osmanlı buna dur demek için 1. Dünya Savaşına girmiştir.

Çanakkale metrekareye düşen mermi sayısının dünyada eşi benzeri görülmemiştir. Uzun yıllardır rehberliğini yaptığım Gelibolu Yarımadası sınırları içinde katıldığım araştırma gezilerinde 100 yıl sonra bile keşfedilmemiş noktalar bulduğumuzu ve savaştan kalan çok sayıda mermi ile savaş aletini Rasim Mutlu Müzesi’ne her gittiğimde incelerim.  Çanakkale sadece bir savaş değildir, bir milletin yeniden dirilişi, tüm dünyaya “Ben burdayım!” haykırışıdır. Çanakkale Türk’ün bağımsızlık zincirini göğsünde kırdığı ve bunu “Yenilmez” denen bir orduya karşı tüm dünyanın gözü önünde yaptığı kahramanlık destanıdır.

Çevremizde neredeyse her Türk’ün orada şehit düşen bir akrabası ya da tanıdığı bulunur. Bu yüzden Çanakkale bütün ülkenin ortak mirasıdır. Şehitlerimiz kadar müzeler de bir milletin tarihinin aynasıdır. Dünyanın en önemli kültür miraslarını içinde barındıran Çanakkale’de bugün açılan Troya Müzesi, şehrin tarihi değerini ve Çanakkale Zaferi’nin yüzyıllar öncesine dayanan intikamını perçinleyecektir. Çanakkale; 15’lilerin gözünü kırpmadan şehit olduğu, Kınalı Hasanların Allah’a kurban edildiği, ateşte açan güllerin şehit olduğu bir mirastır.

Çanakkale hak davası söz konusu olduğunda ölümü öldüren bir milletin kanıyla tarih yazdığı yerdir. Yeni Zelanda saldırısının taze olduğu şu günlerde Çanakkale’nin öneminin daha sıkı kavranması ve Çanakkale ruhunun daha diri tutulması gerekir. Anlatmalıyız, her çocuğumuz, her bir ferdimize Çanakkale ruhunu aşılamalıyız. Biz 100 yıldan beri bu topraklardayız, Allah’ın izniyle kıyamete kadar da çıkmayacağımızı tüm dünyaya gösterdik. Vatan Türk’ün şükür seccadesidir, alın yazısıdır. Türk çocuğunun kulağında yankılandığında ilk ezan şehitlik defterine adı yazılır Çanakkale’de Mehmetçe!

Çanakkale sadece 1. Dünya Savaşının bir cephesi değil, bir milletin ayağa kalkarak mermiyi çelik göğsünde karşıladığı yerdir. Çanakkale bağrından bu karanlık günlerden Türk milletini kurtaracak kahraman Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çıktığı yerdir. Çanakkale’de göğüs göğüse çarpışırken Mehmet’ler, onlara yol gösterdi Mustafa Kemaller! Bu yüzden Çanakkale Türk milletinin bu topraklarda varoluş mücadelesinin ilk kıvılcımıdır. Bu kıvılcım bir ateş topuna dönerek ateşte güller açtırmış ve bir milleti yeniden şahlandırmıştır:

“Yoktu Türk milletini yenmenin bir yolu

Nice düşmana mezar oldu yarımada Gelibolu

Conk Bayırı’nda düşmanı telef ederken erler,

Bu milleti var etti düşen son neferler!

 

 

Ne bu son şehittir vatanın uğruna,

Nal sesleriyle bekliyor bizleri Tuna

Kapılacağız biz de boğazdan esen yele

Bu milletin son mührüdür şanlı Çanakkale!”

 

Anıl Kaleş, 2019

Yorumlar