Yedili masanın ceketi atsak kazanırız rahatlığı karşılıksız çıktı.

Ceketi alıp gidecekleri tarih küçük bir oy farkı sebebiyle 14 gün rötar yaptı.

Muhalif medyanın telkinleriyle seçimi kesin kazandıklarına inandırılan 13 milyon CHP seçmeni sandık hezimetinin şokunu atlatınca büyük bombalar patlayacak.

İş ahlakı parayla ölçülen anket şirketleri tarafından göklere uçurulan Kılıçdaroğlu’nun toplumsal karşılığı bir kez daha tescillenmiş oldu.

28 Mayıs günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kesin zaferini ilan etmesiyle sıkılmakta olan muhalif yumruklar hedef arayışına girecekler.

Kemal Kılıçdaroğlu kendisine karşı biriken öfkenin kurban veya kurbanlar vermeden dinmeyeceğinin farkında olacak kadar mağlubiyet tecrübesine sahip.  

Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel seçim verilerinin tabana ulaştırılmasındaki performansından dolayı CHP’li kesimin hedef tahtasındaydı.

Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelecek tepkiyi absorbe edebilmek için Onursal Adıgüzel’i kaynayan kazanın içine bıraktılar.   

Fakat büyük mağlubiyetler büyük hesaplaşmalar doğurur.  

Onursal Adıgüzel ya da tepkilerin yoğunlaştığı diğer isim olan Tuncay Özkan, 13 milyon kızgın seçmenin diş kovuğunu dolduracak büyüklükte değil.  

CHP’lilerin sinir harbinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüksek bir oy katkısı sunan depremzedeler de nasibini aldı.  

Henüz üç ay önce enkazın altında can mücadelesi veren, en sevdiklerini toprağa teslim etmenin acısını hâlâ derinden hisseden depremzedelere Kemal Kılıçdaroğlu’na yeterli oy vermedikleri için insanlık dışı sözler sarf edildi.  

Yapılan yardımların insani değil siyasi yönünü ortaya çıkaran itiraflar gerçekleşti.

Az bir farkla ikinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan’ın göğüslemesinden sonra bu tepkinin yönü de Kılıçdaroğlu’na dönecek.

CHP’li seçmenler DEVA, GELECEK, DP, SP gibi küsurat partilerini de sosyal medyada ağır ifadelerle eleştirdiler.

Bir taş üstüne bir taş da bunlar koymayan 4 partinin lideri, büyük bir yenilgi yaşayan muhalefet cephesinin küçük kazananları olmayı başardı.

Masada Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına el kaldırma karşılığında, ölçümlere bile girmeyen oy oranlarıyla kıyaslanamayacak kadar çok olan 36 milletvekilini CHP listelerinden ceplerine indirdiler.

CHP parti tabanı, milletvekili sıralarının küçük partilere peşkeş çekilmesinin hesabını da Kemal Bey’in burnundan fitil fitil getireceğe benziyor.

Kemal Bey’in işi gerçekten zor.

Yedili masanın ikinci büyük kaynamasıysa İP’in kazanında fokurdayacak.

Kemal Kılıçdaroğlu’na “kazanamayacak aday” dedikleri hâlde adaylığına onay verme durumları, “HDP’yle aynı yerde olmayız” dedikleri hâlde terör partisiyle sinerji kurmaları geniş çaplı sorgulanacak.

İP’liler HDP’yle kurulan ortaklığın getireceği kimi huzursuzlukları seçim zaferinin büyüsüyle bastırabilirdi.

Şimdiyse evlatlarımızın katilleriyle beraber sandığa gömülmenin çifte hazımsızlığı parti bünyesinde ciddi semptomlara gebe...

Terör örgütünün gölgesinin düştüğü pespaye bir yenilgi, kaybetseler de milletin yüzüne bakabilecekleri şerefli bir mağlubiyete tercih edildi.

Meral Akşener göz göre göre batağın içine sürüklediği partisinin oy oranlarını da düşürerek siyasi kredisini iyice tüketti.

Biz böyle yazıyoruz ama muhalefet liderleri seçimi kaybettiklerinin henüz farkında değil.

Kabul etmek istemiyorlar daha doğrusu…

Kazanma iddialarını yine gerçeklere değil teorilere dayandırarak, çöldeki kum tanesi kadar küçük bir umudun hayal tüccarlığını yapıyorlar.

Muhalefeti “ceketi atsak kazanıyoruz” vehmine sürükleyen de aynı mantık hatasıydı.

Kandil’e, HDP’ye, Demirtaş’a sırtlarını yaslayarak; savunma sanayiini, yerli ve milli üretimi kötüleyerek; Türkiye’nin elde ettiği kazanımları yok sayarak Türk milletinden onay alacaklarını zannetmişlerdi.

Millet iradesi bu zihniyete 14 Mayıs 2023 seçimlerinde kapıyı gösterdi.

28 Mayıs’ta da ceketi ellerine tutuşturup muhalefetin iki ağır ismini torun sevmeye gönderecek.