Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 27.Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Aslan'dan'ın açıklaması şu şekilde:

2021 yılında ülkemizdeki meslek odalarındaki sorun ve sıkıntılardan dolayı meslektaşlarımızdan gelen yoğun talep ve istek neticesinde yapılan uzun toplantılar ve istişareler sonucunda mesleğimizin ve meslektaşlarımızın itibarını koruyup kollamak, meslek odalarının kuruluş amaçlarına uygun şekilde faaliyet göstermesini sağlamak için Frekans Mühendisler Platformu kurulması kararı alınmıştır.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi, 18872 üyesi, ülke genelinde bağlı 14 temsilciliğiyle (il düzeyinde)  ikinci büyük EMO Şubesi konumundadır. Kısa süre içerisinde meslektaşlarımızın teveccühünü kazanan Frekans Mühendisler Platformu gönüllüleri ilk olarak 16 Ocak 2022’de yapılan Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi seçimlerinde 40 yılı aşkın süredir aynı gelenekten gelen, kendi görüşünden olmayan meslektaşlarını dışlayan, ideolojik kaygılar taşıyan yönetim anlayışı karşısında büyük bir zafer kazanmıştır. 

Benim de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı yaptığım 2 yıllık EMO Ankara Şube yönetimi, EMO Genel Merkez Yönetiminin ideolojik, kutuplaştırıcı yönetim anlayışı ve TMMOB mevzuatlarından aldığı güç ile yaptığı tüm baskı ve engellemelere rağmen meslektaşlarımız arasında hiçbir ayrım yapmadan genç mühendislerin meslek hayatına hazırlanması, kadın mühendislerin iş hayatında yaşadıkları zorlukların giderilmesi, mühendis meslektaşlarının mesleki kariyerlerinin güçlendirilmesi amacı ile eğitimler, geziler, seminerler ve ziyaretler gerçekleştirerek Elektrik Mühendisliği mesleği için önemli birçok projeye imza atarak meslektaşlarımıza her alanda hizmet vermeye çalışmıştır. 

Frekans Mühendisler Platformu, meslektaşlarımızın isteği ve desteği ile 25 Şubat 2024 tarihinde 27. Dönem EMO Ankara Şubesi seçimlerinde benim de  liste başı olduğum bir liste ile seçimlere girmiştir. 2022 yılında yapılan seçimlerde iki farklı liste olarak giren eski yönetim anlayışını taşıyan meslektaşlarımız, 25.02.2024 yılında yapılan seçimlere Frekans Mühendisler Platformunun karşısında tek liste olarak girmiştir. Frekans Mühendisler Platformu bu seçimlerde EMO seçimleri tarihinde rekor bir oy alarak büyük bir zafer kazanmıştır. Şube yönetiminin çoğunluğu ve şube denetçilerinin tamamını Frekans Mühendisler Platformu gönüllülerinden oluşmuştur. Bu seçim sonucu; baskıcı, ideolojik yönetim anlayışına karşı meslektaşlarımızın ‘‘yeter’’ deme iradesinin tezahürü olmuştur.  Kurulduğu günden bugüne siyaseti değil, mesleğimizi hizmet etmeyi önceleyen yaklaşımı ve tüm siyasi parti, oluşumlar ile arasına mesafe koymuş olan platformumuzu; bazı meslektaşlar, basın mensupları, ideolojik saplantılar içinde olan gruplar bir takım siyasi hareketlerle yan yana gösterme çabası içinde bulunmuştur. Platformumuz ilk günden bu güne kadar hiçbir dış destek görmeden, kişisel menfaat gözetmeyen gönüllülerinin kendi emek, çabalarıyla ve meslektaşlarımızın teveccühü ile bu başarıyı elde etmiştir. 

Bu tür üzücü yaklaşımlarla karşılaşmış olsak da bizler fikri, inancı, yaşam tarzı ne olursa olsun tüm meslektaşlarımızı eşit görüyoruz ve onlara aynı oranda yaklaşım sergiliyoruz. Bu tavrımızdan bundan sonra da taviz vermeyeceğiz. EMO Ankara Şube seçimleri artık geride kaldı, seçimleri sadece Frekans Mühendisler Platformu değil tüm meslektaşlarımız kazandı ve inanıyorum ki; hep birlikte de Odamıza ve mesleğimize hizmet edeceğiz. 

Seçim sürecinde vaat ettiğimiz birçok projemiz var bunlardan bazılarını zikretmek gerekirse; Yeni Meslek ve Tescil Alanlarını Oluşturacağız, EMO Akademiyi kuracağız, İlk Ofisim Uygulamasını Başlatacağız, Mesleki Denetimleri Çeşitlendirecek ve Arttıracağız, SMM Üyelerimizin Engellerini Kaldıracağız. Sayamadığım nice projemizi meslektaşlarımızla el ele gönül gönüle hep birlikte başaracağız. 

Odamızı daha ileriye taşımak, projelerimizi hep beraber gerçekleştirmek, mesleğimize itibarını yeniden kazandırmak ve meslektaşımıza hizmet etmek adına 18872 üyemizin tamamını, hiçbir ayrım yapmadan Ankara Şubemize bekliyoruz.
 

Editör: Elif Bilir