YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Meral Akşener, asıl planlamaları yaptığı Ekrem İmamoğlu’nu cumhurbaşkanı adayı yapabilmek için 6’lı masadaki ortaklarına bir blöf yaparak masadan kalkmış ve ardından siyasi hayatında görmediği hakaretleri, küfürleri suçlamaları CHP’lilerden duyarak masaya geri dönmüştü.

Masadan kalktığında “Kemal Kılıçdaroğlu kazanacak aday” değil, “Bu masanın gizli ajandası var”, “Millet iradesiyle alakası kalmamıştır”, “Bu masa kumar masası” demişti. İki gün sonra masaya döndü ve “Kemal Kılıçdaroğlu kazanacak aday” dedi. Şimdi de yanında siyasi aksesuar olarak geziyor.

Bu süreci en iyi İP İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu özetlemiş ve “25 yılda yemediğimiz küfürleri 3 günde yedik. Bizden bir özür dileyen oldu mu, hayır. Yaşananları telafi eden oldu mu, hayır. Sonra da çıkıp istişareden, müzakereden söz ediyorlar. Bunu kabul etmemiz söz konusu değil” diye açıklamalarda bulunmuş.

Yavuz Ağıralioğlu!

Tamamı siyasi menfaatleri için yan yana gelmiş kişilerin kurduğu İP için beklediğin özür ve telafi sizin için inan çok lüks olur. Zaten CHP de böyle bir lüks için kılını kıpırdatmadı.

Yahu Yavuz Ağıralioğlu!

HDP’nin hadsiz bir milletvekili sana “Yavuz it havlamış yine” demişti.

Ne Meral Akşener ne de bir tane İP’li yetkili “Yavuz it” diyen HDP’li hadsize tepki gösterememiş ve Yavuz Ağıralioğlu’na sahip çıkmamıştı. Yavuz Ağıralioğlu bugüne kadar İP’in CHP ve HDP ile olan ittifakını hep masumlaştırmaya çalışan ve bu manada ihanetlerin tartışılmasını gargaraya getiren birisidir. Bu yönünü de defalarca örnekleriyle geçmişte yazdım. Ama Yavuz Ağıralioğlu ne yaparsa yapsın onların gözüne giremedi. Meral Akşener, CHP ve HDP’den gelen baskılar üzerine fazla dayanamadı ve Yavuz Ağıralioğlu’nu genel başkan yardımcılığı görevinden aldı.

Yavuz Ağıralioğlu bizzat kendi İP’in içinde, İP’in ortakları CHP-HDP nazarında bu kadar hakaret, aşağılama ve dışlanma yaşadığı hâlde hâlâ İP’in içinde ayak sürümeye devam etmektedir.

Bunca yaşanan olay gösterdi ki, kendi ortakları tarafından hakarete uğramak, aşağılanmak İP için bir şey ifade etmiyor. Çünkü bu partinin kuruluş misyonunun temelinde MHP’de milletvekili, belediye başkanı adayı gösterilemeyen, gösterilip seçilemeyen, siyasi menfaatleri tıkanan kişilerin bir araya gelip menfaat macerası adına yola koyulmaları vardır.

Bu manada MHP’den ayrılıp gidenlere örnek isimlerden olan İP Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Meral Akşener’in partisinden istifa ederken ne demişti: Akşener ve ekibi seçimleri kazanmak için PKK talebine bile evet der.

Ama aynı isim bir yıl sonra tekrar İP’e döndü. Şimdi terör örgütü PKK’nın uzantısı HDP ile birlikte Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığını destekleyecek.

Geçtiğimiz yıllarda CHP’li İlçe Başkanı İbrahim Turan “İYİ Parti kim? Sokağın çöpçüsü bunlar. Sokağın çöpçüsü” dediğinde, CHP’li Bülent Tezcan “Haddinizi bilin! Sizin varlık nedeniniz biziz!” dediğinde nasıl sustularsa, masadan kalktıklarında duydukları hakaretlere, küfürlere de sustular.

Yavuz Ağıralioğlu “25 yılda yemediğimiz küfürleri 3 günde yedik” diyor ya. Afiyet olsun. Siz CHP-HDP menüsünü sevdiniz.

Editör: Bilge Güler