Bildiğiniz gibi 2019 yerel seçimlerine CHP, İP ve HD(P)KK ortak girmiş, İP ve HD(P)KK, CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkanlarını desteklemişti. O seçimlerde belediye başkanlıklarını kazanan Ekrem İmamoğlu’nun, Vahap Seçer’in, Tunç Soyer, Zeydan Karalar’ın HDP sevdası dillere destandır.  O süreçte Mansur Yavaş da “HDP ile görüşürüm” diye sıcak bir el uzatmış, dönemin Eşbaşkanı Sezai Temelli de “Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu bizim sayemizde kazanacak!” demişti. HDP geçtiğimiz günlerde de "Herkes İstanbul’u konuşuyor ama Ankara’da biz olmadan kazanma şansı yoktu. Mansur Yavaş’a bile oy verdirdik." açıklamasını yaptı.

Soru şu: Önümüzdeki yerel seçimlerde CHP, HEDEP, İP ne yapacak?

İP’in GİK toplantısında CHP’nin iş birliği teklifini oy çokluğuyla reddetmesi ve partiden yapılan “2024 Yerel Seçimleri’ne ‘hür ve müstakil’ olarak yani Genel Başkanımızın dediği gibi özü başımıza gideceğiz.” açıklaması sonrası CHP, HEDEP, İP üçlüsünün yan yana gelişleri artık çok zorlaştı. "İYİ Parti’yi CHP ve HDP ile yan yana getirme çabasını çirkin, saygısız ve çok ayıp buluyorum.” dedikten sonra 2018-2019 seçimlerinde CHP-HDP ile ittifak kurmuştu. Meral Akşener yine bugün ki söylemlerinden yarın döner mi bilmiyoruz. Ama Meral Akşener’e yönelik CHP, HEDEP cephesinden baskılar, aynı Cumhurbaşkanı seçimleri öncesi masadan kalktığında nasıl başladıysa şimdi yine başladı. İP’ten istifalar sürüyor, Cumhur ittifakına satıldılar iddiaları aralıksız devam ediyor.

Her daim ihanetin borazanı olmuş Ayşenur Arslan bu cephenin özeti olarak köşesinde “Çok iddialı bir İDDİA olacak ama, bence İyi Parti rehin alınmış gibi. İktidarı zorlayacak bir hamlede başlarına çok zor işler gelebilirmiş gibi. Hatta CHP adaylarına destek verirlerse partinin -mesela- yarısını AKP grup toplantısında rozet takılırken görebilirmişiz gibi.” şeklinde çeşitli imalarda ve iddialarda bulunmuştur.  Meral Akşener’e baskı durumu önümüzdeki günlerde daha çok artacaktır. Masadan kalkıp tekrar oturmayı seven Meral Akşener neyin peşinde bunu da seçimlere gerçekten “hür ve müstakil’ girip girmediklerinde anlayacağız. CHP, HEDEP, İP üçlüsü bundan sonra ne yaparsa yapsın, toplum nazarında hiçbir konuda güven vermeyen, her ihanette yan yana gelebilecek, menfaatleri için her şeyi yapabilecek profil çizmektedir. Kendi aralarındaki tripleri de herkesi bezdirmiş durumdadır.

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin gazetemiz Türkgün’e verdiği röportajda bunlarla ilgili “Aylardır 31 Mart seçimlerine kendi adaylarıyla gireceklerini iddia edenlerin sonunda paçası tutuştu. Sıkıştılar, zora girdiler. Mecburen CHP’yle irtibat kurdular. Arkasından da işbirliği teklifini reddettiler. Mühim olan ne söylendiği değil, ne yapılacağı. Biz bu tiyatroları çok izledik, klişeleşmiş sözleri çok duyduk.
 
İYİ Parti ile CHP arasında simbiyotik bir ilişki var.
 
İYİ Parti’nin kumanda odası CHP’dedir.
 
CHP’ninki de HEDEP’tedir.”
Şeklindeki sözleri herşeyin özetidir aslında…

Girdiği tüm seçimlerde CHP-HDP ile ittifak yaparak girmiş İP’in bazı uyanıkları da geçmişteki ihanetlerini unutturmak ve CHP’den gelen baskıları kırmak için Özgür Özel’e “Terörist Demirtaş’a selam gönderirken, Kürdistancı operacıların elini öperken düşünecektin” gibi eleştirilerde bulunuyorlar. Akıllarınca hamamın namusunu kurtaracaklar. Fakat bu sicili kurtaracak yahut temizleyecek bir güç yoktur.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun tüm ihanetleri ortada iken onunla 2018 yılından beri ittifak yapanlar Özgür Özel’i mi beğenmiyor yani?

Terörist Demirtaş’la kahvaltı yapmak isteyen Genel Başkan kimdi?

“Öcalan serbest bırakılmalı” diyenleri İP Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili yapan kimdi?

Terörist Demirtaş’a özgürlük isteyen İP’liler kimlerdi?

Parti program taslağına “Fırat’ın ötesinin Kürdistan, batısının da Türkiye olarak kalmayacağı asla akıldan çıkarılmamalıdır.” yazan parti hangisiydi?

Hepsinin cevabı da İP, Meral Akşener ve kadrosudur. Özgür Özel’in ihanetlerine laf söyleyebilmek için temiz bir siciliniz olması lazımdır. Bugüne kadar CHP ve HDP’den farklı ne davranışınız oldu?

O yüzden bu tür siyasi tiyatrolara gerek yoktur. Tarihin arşivlerinde ve hafızalarda yerinizi aldınız. Biz ihanet yolundan tövbe edip döneceğiz diyorsanız da bize düşen “Allah günahlarınızı affetsin” demektir.

Meral Akşener ittifaka yanaşmadığı sürece CHP tarafından yazar ve yorumcular kullanılarak terbiye edilmeye çalışılacaktır. Bu saatten sonra alınan bu karardan dönebilmesi Meral Akşener’i tamamen bitireceği için CHP-HEDEP-İP birlikteliği gerçekten çıkmaza girmiştir.

Özgür Özel başta olmak üzere Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş gibi CHP’li isimlerin yerel seçim tedirginliği her halinden kendini belli etmektedir.

CHP’li Belediye Başkanlarının görev sürelerindeki çapsızlıkları zaten en büyük handikapları olacağı gibi, ittifak içine girdikleri bu çıkmaz da onlara ayrı bir darbe olacaktır. Büyük ihtimal bu seçimlerde 2019 yılında kazandıkları birçok belediyeyi Cumhur ittifakına teslim edecekler. CHP-İP seçimlerden sonra çok karışacak, HEDEP zaten İmralı ve Kandil’e bağlı tasmasıyla fazla etkilenmeyecektir.