CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adayı Cemil Tugay oldu. Kararın ardından yeniden aday gösterilmeyerek üzeri çizilen Tunç Soyer, CHP'yi eleştirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP'nin yeni dönem için kendisini aday göstermeyeceğini 5 dakika önce öğrendiğini açıkladı. Soyer, bu durumu "siyasi nezaketsizlik" olarak değerlendirerek CHP'nin aday belirleme süreçlerindeki eksikleri ve hatalarını eleştirdi. Adaylık sürecinde objektif kriterlerin uygulanmaması, örgütün ve tabanın tercihlerinin dikkate alınmaması, şeffaf bir sürecin olmaması gibi noktalara vurgu yaptı. Soyer, adayların açıklanmasındaki gecikmeyi İzmir halkına saygısızlık olarak değerlendirdi.

TUN SOYER'DEN CHP'YE YAYLIM ATEŞİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yeni dönem için aday gösterilmeyeceği haberinin CHP'nin MYK toplantısından 5 dakika önce kendisine bildirildiğini belirterek, bunu "en hafif deyimle siyasi nezaketsizlik" olarak değerlendirdi.

Soyer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, önce Seferihisar'da ardından İzmir'de canla başla çalıştığını, Türkiye'ye örnek olacak birçok uygulamayı başlattığını ifade etti.

"5 DAKİKA ÖNCE HABER VERMEK SİYASİ NEZAKETSİZLİK"

Görev yaptığı dönemle ilgili alnının ak, vicdanının rahat olduğunu aktaran Soyer, şunları kaydetti:

"Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ilk dönemin sonunda yeni dönem için aday gösterilmeyeceğimin MYK toplantısından 5 dakika önce tarafıma tebliğ edilmiş olmasını en hafif deyimle siyasi nezaketsizlik olarak değerlendiriyorum. Ancak bu nezaketsizlikten daha vahiminin, CHP'nin aday belirleme süreçlerindeki eksikleri ve hataları olduğunu düşünüyorum.

"SİYASİ ÖDÜL VE CEZA YOLU KAYGI VERİCİ"

Adaylık süreçlerinde tüm belediye başkanları için aynı objektif kriterlerin uygulanması gerekirken ne yazık ki böyle olmamıştır. Ayrıca örgütün sesinin dinlendiğine, tabanın ve sivil toplum kuruluşlarının tercihlerinin dikkate alındığına dair de hiçbir emare bulunmamaktadır. Talep edilmesine rağmen ön seçim de yapılmamış, süreç İzmir halkıyla şeffaf bir şekilde paylaşılmamıştır. Bütün bunlar yapılmadığı gibi sadece siyasi ödüllendirme ve cezalandırma yoluna gidilmiş olması kaygı vericidir."

Adayların açıklanmasında yaşanan gecikmenin İzmir halkına saygısızlık olduğunu savunan Soyer, adaylığı açıklanan tüm büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarını kutladığını belirtti.

Kaynak: Anadolu Ajansı