Milliyetçi Hareket Partili Meclis Üyeleri duruma tepki gösterirken, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisini temsil eden CHP’li meclis üyelerinden ise çıt çıkmadı. Akdeniz Belediye Meclisi toplantılarında da DEM’Lİ meclis üyeleri tarafından İstiklal Marşı okunmaması dönemin Belediye Başkanı Mustafa Gültak tarafından tepkiyle karşılanmış, Mersin kamuoyu duruma sessiz kalmamıştı. 

Aynı olay şehit ve gazi ailelerinin en çok yaşadığı ilçe olan Toroslar Belediye Meclis toplantısında yaşandı. Mersinli vatandaşlar ise Başkan Yıldız’a soruyor: “Sırada ne var Başkan bey? Toroslar Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde kurulan Şehit ve Gazi Aileleri Hizmetleri Şefliğini kapatmak mı?”

Toroslar Belediyesi Mayıs Ayı Meclis Toplantısının 1. oturumu dün gerçekleştirildi. Daha önce Meclis toplantılarını canlı olarak yayınlatan Toroslar Belediyesi, dün toplantıyı canlı yayınlatmadı, iddialara göre müdürlerin hiçbirini de çağırmadı!

Gündeme geçilmeden önce saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması gerekirken, Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız’ın talimatıyla bu uygulama kaldırıldı. MHP’li meclis üyeleri duruma tepkilerini dile getirirken CHP’li meclis üyeleri sessizliğini korudu. Şehit ve gazilerin en çok yaşadığı, Yörüklerin diyarı Toroslar’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmaması büyük yankı uyandırdı. Geçmiş yıllarda Türk’lüğünden utandığını bile söyleyen Başkan Yıldız’ın bu tutumu şaşırtmadı! Toroslar Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde kurulan Şehit ve Gazi Aileleri Hizmetleri Şefliğinin akıbetinin ne olacağı da merak konusu.

MHP’li Meclis üyeleri, Başkan Yıldız’a bu kararından vazgeçmesini söyleseler de Toroslar Belediye Başkanı oralı olmadı. Cumhuriyet Halk Partili Meclis üyelerinin sessiz kalmalarına da sitemlerini dile getiren MHP’liler “Atatürk’ü sadece söylemlerinde kullanıp, onu anlayamadan siyaset yapan CHP’li arkadaşlarımız İstiklal Marşımızın okunmamasına tepki koymadı ve normal karşıladılar, bu çok üzücü. Atatürk’e, şehitlerimize ve gazilerimize saygısızlığı kabul edip oturdular. Biz Milliyetçi Hareket Partili Meclis üyeleri, Toroslar Belediye Meclisinde muhalefet konumunda da olsak, milli değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.” açıklamalarında bulundular.

Kaynak: Haber Merkezi