Türk siyasetinin kara mizahı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklaması dışında başka bir şansının olmadığı bir sürece doğru ilerliyoruz. Meral Akşener istediği kadar çırpınsın, asla bu sonucu engelleyemeyecek. Çünkü Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylık konusunda bu kadar atar-gider yaptıktan sonra “Ben aday olmuyorum” demesi siyasete hazin vedası olacaktır. Gerçi aday olup yarışa girse de siyasete veda edecektir. Türk milleti onu tarih boyunca sadece HD(P)KK’ya gösterdiği şefkat, onlarla yaptığı iş birliğiyle anacaktır. Gaflarını da gülmek için anımsayacaktır.

Ben, bugün Kemal Kılıçdaroğlu ile güçlenip, gücü Kemal Kılıçdaroğlu’na yeten Meral Akşener’in partisindeki Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu çelişkilerine dikkat çekeceğim.

Geçtiğimiz hafta İP Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı istifa etti. İstifa gerekçesi ise gerçekten ilginç…

Cihan Paçacı, Habertürk yazarı Nagehan Alçı’ya “Sokakta Kemal Bey’e itiraz görüyoruz. Ya Kemal Bey bu itiraza karşı yeni bir aday önerir ya da kendisinde diretir” demişti.

Nagehan Alçı’nın “O zaman ne olur?” sorusuna Cihan Paçacı “Altılı masa bir deklarasyon yayınlayabilir ve çoklu adayla çıkar, İYİ Parti de kendi adayını çıkarabilir. 2. tura kalanı destekleyin diyebilir” yanıtını vermişti.

Bir baktık bu açıklamalar üzerine “Altılı masanın cumhurbaşkanı adaylık sürecine dair, bir gazeteciye verdiğim demecin, maksadı aşan yorumlara neden olduğunu görüyorum” açıklamasıyla istifasını sundu.

İlginçlik de zaten buradadır. Cihan Paçacı’nın Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına itiraz etme şekli zaten aylardır Meral Akşener ve avanesi tarafından da yapılmıyor mu?

Cihan Paçacı’nın başı kel mi?

Meral Akşener ve avanesinin başına bir şey gelmiyor da Cihan Paçacı niçin istifa etmek zorunda kalıyor?

Benim şaşırdığım nokta da burasıdır.

Bu konuyu gazetemizin yazarı Bahadır Çoban da geçtiğimiz gün köşesinde kaleme almış ve “Hadisenin ittifak ortağına karşı işlenen bir ayıbın ortadan kaldırılması şeklinde olmadığı, çünkü Kemal Bey’e karşı İP yetkililerinin ayyuka çıkan nezaketsizliklerinin suflesinin Meral Abla tarafından verildiği bilinen bir durumdur” ifadelerini kullanmıştı.

Meral Akşener defalarca “Kemal Kılıçdaroğlu kazanamaz” diyerek sürekli Mansur Yavaş ve Kemal Kılıçdaroğlu üzerinden tribünlere oynamadı mı?

Meral Akşener’in bir milletvekili, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevi olmasının adaylığına engel olduğunu söylemedi mi? O kişi şu an partide milletvekilliğine devam ediyor. Daha birçok İP’li yetkilinin de Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına şu-bu sebepten karşı çıkan açıklamaları arşivlerde mevcuttur. Kimsenin başına gelmeyen istifa hâli niçin Cihan Paçacı’nın başına gelmiştir?

Cihan Paçacı ile aynı günlerde İP’li Mehmet Aslan, Ekrem İmamoğlu'nun Bursa ziyaretinden görüntüler paylaşarak "Sokağın sesini görmezden gelirseniz, sandıkta da siz görmezden gelinirsiniz! Bu işin şakası yok. Aklın yolu bir"  diyerek Kemal Kılıçdaroğlu’na karşıtlık sergilemişti. O da istifa etmek durumunda kalmamıştı. Bu hikâyede tek hazin sonu niçin Cihan Paçacı yaşadı?

Cihan Paçacı biliyorsunuz MHP’de siyaset yaparken FETÖ’nün kaset kumpasına muhatap olanlardan birisiydi. Böyle birinin tüm FETÖ unsurlarının desteklediği bir partiye gidip siyaset yapması da çelişkiydi. Bugün, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına İP’te karşı çıkan birçok kişi gibi karşı çıktığı için de tek istifa eden o olmuştur.

Cihan Bey, Cihan Bey, Cihan Bey… CHP-HDP-İP denkleminde bu kadar ihanet birlikteliği oldu, onlara karşı çıkmadınız da sizi sadece Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı mı rahatsız etti?

İP’te bu garabet hâli yaşayan çok kişi var. Bakalım onların sonu ne olacak?

Kemal Kılıçdaroğlu "Saadet Partisi'nin ev sahipliğindeki toplantıda 13 Şubat'ta kamuoyuna cumhurbaşkanı adayımızı açıklayacağız" açıklamasıyla 6+HDP masasının adaylık krizine son verecekleri tarihi açıklamıştır. Kemal Kılıçdaroğlu, ortakları tarafından kendine çektirilen işkencelere adaylığını açıklayarak sanırım son verecektir. Seçim gününe kadar çok eğleneceğiz çok… Türk siyasetinin kara mizahı Kemal Kılıçdaroğlu daha çok göz önünde olacak, onu daha çok konuşacağız. Hazırlıklar başlasın…