Çin'den flaş hamle! Savaş jetleri havalandı

ABD ve Çin arasındaki Tayvan gerilimi artmaya devam ediyor. İki grup halinde hareket eden uçaklardan önce 19'u, daha sonra ise beşi Tayvan'a doğru ilerledi. Çin jetlerinin Tayvan'ın güney bölümüne kadar indiği görüldü. Pekin yönetimi, bağımsızlığını tanımadığı Tayvan'ın Çarşamba günü Trans Pasifik Ortaklığı Anlaşması'na başvurmasına tepki göstermiş ve 'Tek Çin' politikasını hatırlatmıştı.

Çin'den flaş hamle! Savaş jetleri havalandı - Sayfa 1

Çin en hassas sorunu Tayvan ve müttefiki ABD'ye son iki yılın en büyük üçüncü gözdağını verdi, savaş uçağı filosunda nükleer başlık takılabilen H-6 göze çarptı.

Çin'den flaş hamle! Savaş jetleri havalandı - Sayfa 2

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun Tayvan'ın tanımlanmış hava sahasına gönderdiği savaş uçakları arasında bombardıman, denizaltı savar ve havadan erken uyarı sistemi vardı.

Çin'den flaş hamle! Savaş jetleri havalandı - Sayfa 3

İki grup halinde hareket eden uçaklardan önce 19'u, daha sonra ise beşi Tayvan'a doğru ilerledi. Çin jetlerinin Tayvan'ın güney bölümüne kadar indiği görüldü.

Çin'den flaş hamle! Savaş jetleri havalandı - Sayfa 4

Tayvan Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabından paylaştığı haritalara göre, adanın güneyinden doğusuna kadar uçan jetler arasında nükleer başlık takılabilen H-6 bombardıman uçağı göze çarptı.