Çin'den sonra dünyada ilk kez Türkiye'de görüldü

Dünya'da sadece 1835-1935 yılları arasında Çin'de görüldüğü öğrenilen Achrus albicosta isimli böceğin Elazığ'da kayıt altına alınmasıyla detaylı inceleme çalışmaları başladı. Dünyada ikinci, Türkiye'de ise ilk kez görülen böceğin doğadaki net işlevi henüz bilinmiyor.

Çin'den sonra dünyada ilk kez Türkiye'de görüldü - Sayfa 1

FÜ Biyomühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Entomolog Prof. Dr. İnanç Özgen, çalışmaları kapsamında Harput yerleşkesi Gökçebağlar köyünde daha önce görülmeyen bir böcek buldu. 

Çin'den sonra dünyada ilk kez Türkiye'de görüldü - Sayfa 2

Rus araştırmacılar ile çalışma yürüten Prof. Dr. Özgen, böceğin yaprak pireleri grubundan Achrus albicosta olduğunu tespit etti. Dünya'da 1835-1935 yılları arasında sadece Çin'de görülen böcek bu çalışma ile dünyada ikinci Türkiye'de ise ilk defa Elazığ'da görüldü.

Çin'den sonra dünyada ilk kez Türkiye'de görüldü - Sayfa 3

Ayrıca türün üst ailesi tribüsüne yönelik Türkiye'deki varlığı da ilk defa bu çalışma ile ortaya kondu. Yapılan çalışma uluslararası zooloji dergisi Zootaxa da kısa sürede yayına kabul edildi. Sokucu, emici ağız yapısına sahip olan böcek, bitkilerin öz suyunu emerek beslendiği aktarıldı. Doğadaki net işlevini ortaya koymak için çalışmaların detaylandırılması gerektiğini belirten Özgen, önümüzdeki yıllarda net bilgilerin ortaya konulacağını aktardı.

Çin'den sonra dünyada ilk kez Türkiye'de görüldü - Sayfa 4

10 yıldır Rus araştırmacılarla bölgede çalışma yaptıklarını belirten Prof. Dr. İnanç Özgen, "Böcek biyoçeşitliliği açısından ilimizin çok önemli bulgularına ulaştık. Adelungiini tribüsünden yaprak pirelerinin olduğu bir ailedir. Hem tribü kaydı olarak ilk defa verdik. Çin'den sonra ilimizde olduğunu tespit ettik. Türkiye'de ilk. Örneklerimizi doğandan topladık. Gökçebağlar köyünde çalışma yaptık. St. Petersburg müzesinden Vladımır M. Gnezdılov, Alexandr F. Emeljanov ile çalışmalarımızı yürüttük."