Çinli Sinovac tartışmalara noktayı koydu

Çinli Sinovac firması Covid-19 aşısının etkinlik oranıyla ilgili açıklama yaptı. Firma, ''Testlerin sonucu, aşının güvenli ve etkili olduğunu kanıtlamak için yeterlidir'' açıklamasını yaptı.

Google Haberlere Abone ol
Çinli Sinovac tartışmalara noktayı koydu
13.01.2021 15:20

Türkiye, Brezilya ve Endonezya'da klinik testlerine devam edilen koronavirüs aşısıyla ilgili Çinli SinoVac firması sessizliğini bozdu. Firma, aşıyla ilgili kafa karıştıran farklı etkinlik oranlarının duyurulmasının ardından "Testlerin sonucu, aşının güvenli ve etkili olduğunu kanıtlamak için yeterlidir" açıklamasını yaptı.

Brezilya'da yapılan deneylerde  aşının yüzde 50.4 etkinlik gösterdiği belirtildi. Aşının etkinlik oranı geçtiğimiz hafta %78 olarak açıklanmıştı.

CoronaVac aşısına acil kullanım onayı veren ilk ülke Endonezya olmuştu. Endonezya ayrıca, Çin aşısı CoronaVac'ın son faz çalışmalarının ara sonuçlarında etkinlik oranının yüzde 65,3 olduğunu açıkladı.

Türkiye Faz 3 olarak nitelenen ileri safha denemelerin erken sonuçlarını 24 Aralık'ta, paylaşmış, burada aşısının koruyuculuğunun yüzde 91.25 oranında olduğunu açıklamıştı.

Yorumlar