TOLGA POLAT- TÜRKGÜN

Giydiği çizmeler ve seçtiği şarkıyla gündeme oturan MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin videolu mesajı Yunan medyasını çıldırttı. Ethnos, “Kıbrıs Türk’tür” açıklaması yapan Bahçeli’nin sözlerini sindiremedi. CNN Yunanistan ise, Bahçeli’nin çizmelerini askeri bot olarak nitelendirdi, “Bu bir meydan okuma” başlığı attı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, (KKTC) Birleşmiş Milletler kontrolünde bulunan Yeşil Hat üzerindeki Pile köyüne yol yapma girişimi, BM Barış Gücü görevlileri tarafından engellendi. Engelleme sırasında iki taraf arasında gerginlik yaşandı. Türkiye’nin olaylara tepkisi sert oldu. Yunanistan medyası ise skandal açıklamalara her gün bir yenisini eklemeye devam ediyor.

Türk özel harekât bölgede

Yaşanan olayların ardından bölgede Türk özel harekât polisi güvenlik önlemlerini artırdı. Şimdilik kriz yerini sessiz diplomasiye bıraksa da, BM ile Türk yetkililerin arasında yolun insan ve mal kaçakçılığına karşı nasıl kontrol edileceği konusunda görüşmelerin sürdüğü belirtildi. KKTC’nin sınır köylerinden Yiğitler’den başlayan ve ara bölgedeki Türk ve Rumların ortak yaşadığı Pile köyüne ilerleyen 11 kilometrelik yol genişletme çalışması, Türk tarafında devam ediyor. Elde edilen bilgilere göre, BM, yolun KKTC tarafında yer alan 7 kilometrelik kısmının inşasının tamamlanması, BM denetimindeki ara bölgede kalan 4 kilometrelik yol için ise, müzakerelerin devam etmesini teklif etti.

‘Kabul edilemez’

 Yaşanan gelişmelerin yanı sıra Yunan medyasından çarpıcı yalan haberler de gelmeye devam ediyor. Rum ve Yunan medyası, yolun Pile’deki Kıbrıs Türklerine yönelik insani bir çalışma olmadığı, ‘askeri amaçlar’ taşıdığı iddiasını sürdürüyor. Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün KKTC’nin ara bölgesinde yer alan Pile-Yiğitler yolu çalışmalarına müdahalede bulunmasını kabul edilemez olarak nitelendirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada yol inşasının “insani bir proje” olduğunun altı çizilerek, “BM’nin, yıllardır GKRY’nin Ara Bölge’deki oldubittilerine göz yumarken, Kıbrıs Türklerinin haklı insani ihtiyaçlarının karşılanmasını engellemesi izah edilecek bir tutum değildir” denildi.

 Devlet Bahçeli’yi hedef aldılar

Geçtiğimiz gün AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Barış Gücü’nün çifte standart uyguladığına dikkat çekmiş, Yunan medyası Çelik’in açıklamalarını “skandal” olarak duyurmuştu. Çürümüş yalan iddialarla kamuoyunu aldatan Atina merkezli gazeteler, bu sefer de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi hedef aldılar.

 Çıldırdılar

 Bahçeli’nin makam odasında körüklü çizmeleriyle verdiği mesajı içine sindiremeyen Ethnos, ‘Bahçeli’den kışkırtıcı açıklama: Kıbrıs Türk’tür! Kemal Atatürk’e ait askeri botlarla video yükledi’ başlığı ile korkusunu dile getirdi. Haberde şu ifadelere yer verildi: ‘Kışkırtıcı ifadelerin asası, Kıbrıs’ın Pile kentinde yaşanan olaylar vesilesiyle YouTube’a bir takım elbisenin üzerine asker botları giyip içeri girerken göründüğü bir video yükleyen Erdoğan’ın hükümet ortağı Devlet Bahçeli’ye ait.’