Çoban, hayvan otlatırken tesadüfen buldu! Bu taşlar Anadolu'nun tarihini değiştirecek

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde gerçekleştirilen arkeolojik yüzey araştırmaları sırasında, bir çobanın hayvan otlatırken gördüğü taş aletlerin olduğu alanda "Orta-Üst Paleolitik" ve "Epipaleolitik" döneme ait kalıntılar tespit edildi. Bu kalıntılar Anadolu'nun kuzeydoğusundaki en eski insan izleri olması nedeniyle önem arz ediyor.

Çoban, hayvan otlatırken tesadüfen buldu! Bu taşlar Anadolu'nun tarihini değiştirecek - Sayfa 1

Düzce Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Yasemin Yılmaz başkanlığında, kent merkezi ve ilçelerinde 2015 yılında başlatılan yüzey araştırmalarında yeni bulgulara rastlandı. İlçeye bağlı Akyayık köyünde çoban 16 yaşındaki Umut Can Öner'in bir alanda taş aletler olduğunu yüzey araştırması ekibine göstermesiyle bu alandaki çalışmalar yoğunlaştırıldı.

1 11
Çoban, hayvan otlatırken tesadüfen buldu! Bu taşlar Anadolu'nun tarihini değiştirecek - Sayfa 2

Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle Tunceli Valiliği, İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Tunceli Müze Müdürlüğü desteği ile bakanlık temsilcisi Arkeolog Özgür Şahin koordinesinde yürütülen çalışmalarda, Anadolu'nun kuzeydoğusundaki en eski insan izlerine ait kalıntılara ulaşıldı.

2 11
Çoban, hayvan otlatırken tesadüfen buldu! Bu taşlar Anadolu'nun tarihini değiştirecek - Sayfa 3

Ekipler, yaklaşık 4 günlük çalışma ile Orta-Üst Paleolitik ve Epipaleolitik döneme ait kalıntıları, büyük bir titizlikle gün yüzüne çıkarttı.

3 11
Çoban, hayvan otlatırken tesadüfen buldu! Bu taşlar Anadolu'nun tarihini değiştirecek - Sayfa 4

Yontma taş dönemine ait olduğu değerlendirilen kalıntıları Tunceli Müzesinde gazetecilere sergileyen akademisyen Yasemin Yılmaz, burada yaptığı açıklamada, kentte 5 yıldır arkeolojik yüzey araştırmaları yaptıklarını hatırlattı.

4 11