Çoban toprak kayınca keşfetti! Milattan önce 10 bin yılından kalma

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, toprak kayması sonucu ortaya çıkan ve bir çoban tarafından keşfedilen mağarada M.Ö. 10 bin yıllarında yapıldığı tahmin edilen bir yiyecek bulundu. Reçine ile kaplanan yiyecek bakın uzmanlar bakın hangi tatlı ile benzerliğine dikkat çekti.

Çoban toprak kayınca keşfetti! Milattan önce 10 bin yılından kalma - Sayfa 1

Kent merkezine 85 kilometre uzaklıktaki Mustafakemalpaşa ilçesinde toprak kayması sonucu ortaya çıkan ve bir çoban tarafından keşfedilen mağarada bulunan kaya resimleri ve mutfak malzemeleri heyecan yarattı.

Çoban toprak kayınca keşfetti! Milattan önce 10 bin yılından kalma - Sayfa 2

M.Ö. 10 bin yıllarından kaldığı tahmin edilen çanak çömlek yanında bulunan reçine ve kalsiyum karbonatla kaplı gıda ürünü uzmanların dikkatini çekti

Çoban toprak kayınca keşfetti! Milattan önce 10 bin yılından kalma - Sayfa 3

MUSTAFAKEMALPAŞA PEYNİR TATLISI MI?

Yapılan incelemede bozulmadan günümüze kadar gelen yiyeceğin yabani buğday, bitki kökü ve süte benzer bir madde ile yapıldığının kesinleştiğini belirten uzmanlar, yiyeceğin 'Mustafakemalpaşa Peynir Tatlısına' benzerlik gösterdiğini vurguladı.

Çoban toprak kayınca keşfetti! Milattan önce 10 bin yılından kalma - Sayfa 4

Mağarada bulunan eşyaların, özellikle beslenme ve mutfak kültürü ile ilgili bilinen tüm gerçeklerin yeniden yazılmasına neden olacağı tahmin ediliyor.