Çobanlar tesadüfen buldu! Merak edip içeri iple giren yöre halkı gözlerine inanamadı

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 30 yıl önce çobanlar tarafından bulunan ve ancak iple girilebilen mağara, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından korumaya alındı. İçinde küçük odacıklar olan mağaraya iple inilebiliyor.

Google Haberlere Abone ol
Çobanlar tesadüfen buldu! Merak edip içeri iple giren yöre halkı gözlerine inanamadı
23.02.2021 23:40

Acıpayam'ın kırsal Dodurga Mahallesi'nde Aslan İni mevkisi olarak bilinen dağlık alanda, tam 30 yıl önce çobanlar tarafından bir mağara bulundu.

KORUMAYA ALINDI
Uzun yıllar gizli kalan mağara, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tabiat varlığı ilan edilerek, korumaya alındı. Mahalle merkezinden yaklaşık yarım saatlik yürüyüş ile ulaşılan mağaranın içinde sarkıt ve dikitler bulunuyor. Yaklaşık yarım metre genişliğinde bir girişi bulunan mağaraya iple iniliyor.

 


"İÇERİYE İPLE İNİLİYOR"
Dodurga Muhtarı İlhan Aksoy, Aslan İni mevkisinin ilk çağdan kalma mağaralarıyla meşhur olduğunu söyledi. Mağaraların turizme açılmasını isteyen Muhtar Aksoy, "Burayı yıllar önce mahallemizin çobanları buldu. İçine ip yardımıyla iniliyor. Güzel bir mağara, içinde küçük odacıklar var.


"TURİZME KAZANDIRILMALI"
Yüksekliği yaklaşık 1.5 metre. Tavanında çok güzel sarkıtlar ve dikitler var. Fakat herkesten önce buraya defineciler gelmiş. İçeride ciddi tahribat yapılmış. Birkaç sarkıt kırılmış. Mahallemizin tanıtımı için önemli olan bu mağara turizme kazandırılmalı" dedi. DHA

Yorumlar