Meral Akşener, televizyon programlarında altılı masa liderlerine aba altından sopa göstermeye devam ediyor. Millet İttifakı’nın ortak düzenlediği mitinglerde diğer genel başkanların aksine CHP’den de oy isteyen Akşener, yıllar önce kendine atılan iftiraları seçim malzemesi yapsa da partisinde eriyen oyları geri çekemiyor. Akşener, şimdi de geçtiğimiz gün katıldığı televizyon programında masanın küçük ortaklarına ‘oyunuz kadar konuşun’ imasında bulundu. Bakanlık paylaşımlarının nasıl yapılacağı konusunda ipucu veren Akşener, ortaklarını küçümseyen açıklamalar yaptı.

‘Heves etmeyin’ mesajı

 Altılı masa toplantıları sonucunda ortaya çıkan tablo ve parti kurmaylarının açıklamaları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı yapılacağı, kazanması durumunda ittifaktaki her partiye en az bir bakanlık verileceği, diğer parti genel başkanlarının ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev alacağı yönündeydi. Ancak İP Genel başkanı Meral Akşener seçim sonucunu görmeden yan çizdi.

Masayı ‘Noter ve kumar masası’ olarak nitelendiren, ancak 48 saat yan çizerek masaya tekrar oturan Akşener, yoğun ve sert tartışmalar sonrasında hizaya getirilmişti. Ali Babacan’la mesafeli bir duruş sergileyen Akşener, televizyon programında yaptığı açıklamada küçük ortaklara ‘Bakanlık hevesi kurmayın’ mesajı verdi. Devletin yedi tane olmazsa olmaz bakanlığı bulunduğunu ifade eden Meral Akşener, “Dışişleri Bakanlığının karşılığı Milli Savunma'dır. İçişleri Bakanlığının karşılığı Adalet Bakanlığı'dır. Maliye Bakanlığının karşılığı Hazine Bakanlığı'dır. Bir de Milli Eğitim Bakanlığı” dedi.

Bakanlık dağılımlarının, kendi logosuyla seçime giren CHP ve İP’in milletvekili sayısına göre olacağını ilan eden Akşener, "CHP, diğer partilerden de bakanlık önerebilir, bizi ilgilendirmez" ifadelerini kullandı. Akşener’in bu çıkışınının ardında yatan sebep, DEVA Genel Başkanı Ali Babacan’ın ekonomi yönetimini istediğini dolaylı yollardan açıklamasıydı. Akşener, CHP’nin diğer partilerden bakanlık önerebileceğini, ancak bunun kendilerini bağlamadığını söyledi.

Ali Babacan ‘ekonomiyi’ istiyor

 DEVA’nın parti kurmayları ekonomi yönetimini dillendirmeye başlamalarının ardından Akşener’den geçtiğimiz haftalarda Bilge Yılmaz çıkışı gelmişti. Akşener, beklentisini şu sözlerle yineledi: "İnşallah ekonomimizi Bilge Yılmaz yönetecek.”

Kendisinin daha önce 3 koalisyon hükümetinde yer aldığını açıklayan Meral Akşener, koalisyon hükümetlerinde kriz dışında ne gibi başarılar gösterdiklerini açıklamadı, ancak seçim öncesinde TV üzerinden ittifak ortaklarına gönderdiği mesajlarda, bakanlık kavgalarının çok su götüreceğini de tescillemiş oldu.

Meral Akşener, yıllar önce üstüne atılan iftirayı seçim malzemesi yapması tutmayınca, katıldığı mitinglerde iktidardan çok CHP seçmeninden oy istemeye başladı. Masayı dağıttığı gibi dönen Akşener, oyları toparlayamazsa koltuğundan olmaktan korkuyor.