YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Bu seçim biliyorsunuz proje hayata geçirenlerin, hizmet yapanların ödüllendirildiği değil, “projem yok”, “vaat ettiğim projeleri hatırlamıyorum” diyenlerin, yolsuzluk ve vurgun yapanların, çapsızlıkta ve vizyonsuzlukta çığır açanların ödüllendirildiği bir seçim olmuştur. Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya bunun başlıca örnekleridir. Hizmeti, projesi olmadan ödüllendirildiler. Seçimden sonra da görüyorsunuz tel tel dökülüyorlar. CHP’li Belediyelerin ruhsat verdiği Beşiktaş’taki gece kulübünde 29 can yanarak, boğularak hayatını kaybetti. Geçtiğimiz günlerde 5 yaşındaki Edanur, parkta oynarken İBB'nin kapatmadığı çukurda biriken suda boğuldu. Antalya’da CHP’li Belediye’nin kontrolünde olan teleferikte 1 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. Bunların hepsinde de CHP’nin medyası ölü balık taklidi yaptı. 29 can gitti hesabını vermeyen Ekrem İmamoğlu, 5 yaşında hayatını kaybeden çocuk için de geçmiş dönemde yaşanan kazalar üzerinden iktidarı eleştirerek ve Minik yavrumuzun acısını yaşarken, bu olayın her zaman olduğu gibi siyasal istismar malzemesi haline getirilmesini de utanarak izliyoruz.” açıklamasını yaparak bu olaydan da sıyrılmaya çalışıyor.

İBB Başkanlığı dışında her şeyi yapan, her şeye burnunu sokan Ekrem İmamoğlu zaten her olaya Bende toz zerresi kadar leke bırakmaz, işinize bakın” ukalalığında baktığı için, onun için “Ölen ölür, kalan sağlar bizim” mantığı kabul görmektedir. Bu ülkede iktidarın ihmal yahut sorumluluğu olan konularda en ağır eleştiriler yapılmadı mı? Senin ne özelliğin var da yitirilen canlar için susulacak?

Geçtiğimiz gün Ankara’nın her yanı sel altında kaldı. Evleri, işyerlerini su bastı. Arabalar yollarda su altında kaldı. Şiddetli yağmur yağdığında ben de o saatlerde dışarıdaydım. Yağmurun şiddetini, akıp giden selin gücünü bizzat yaşadım.

Mansur Yavaş’ın 2019 yılından itibaren hiçbir alt yapı hazırlığı yapmadığını tüm Ankara bir kez daha gördü. İlk başkan olduğu yıllarda biliyorsunuz Ankara’da yine sel olmuş ve 6 kişi hayatını kaybetmişti. Böyle bir acıdan bile ders çıkarmadılar. Şükürler olsun, geçtiğimiz gün yaşanan büyük selde can kaybı olmadı ama çok büyük bir maddi zarar yaşadı Ankara’lı.

CHP’li Mansur Yavaş’ın ABB Başkanı olmadan önce 18 Temmuz 2017 tarihli paylaşımında, “Yetkililer az sonra Avrupa'dan yağmur, sel baskını fotoğraflarını yayınlar ve “orada da oluyor” vs savunmalarına başlar… ne faydası varsa...” diyordu. Paylaştığı bir görselde “Başkent yine sele teslim! Afet söyleminden bıktık” yazıyordu. Yine bir başka paylaşımında “Sorun Afet değil kafa! Öncelik alt yapıya verilmezse bu sonuç kaçınılmaz. Hangi caddede yağmur suyu kanalı var? Ama her yerde önce kedi vardı şimdi dinazor…” diyordu.

6 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketi sonrası "Değerli Ankaralılar, Bizler hiçbir mazerete sığınmadan, kentimizin yıllarca ihmal edilmiş altyapı hizmetlerini sağlamak için projelerimizi ivedilikle hayata geçireceğiz. Bu konuda tespitlerimiz tamamlanmış olup, eksikliklerin giderilmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Ankara'mızın altyapı sorununu kalıcı olarak çözmek bizim önceliğimiz olacaktır" (2019)demişti. Bu twiti de sanırım kendisi sel felaketinde İngiltere’de olduğu vakitlerde basın danışmanı atmıştı. Bırak alt yapı oluşturmayı, mazgalları bile temizlemekten aciz olduklarına dair videolar yayınlanmıştı. 5 yıl içinde hiçbir soruna çözüm bulamadığı gibi, bu konuda da bir adım atmadığını yaşanan bu son sel felaketinde tüm Ankara gördü.

CHP’li belediyeler yalan algılarla, sihirbazlık içeren propagandalarla yönettikleri şehirlere külfet olmaktan başka bir özelliği yoktur.

İstanbul’daki turist Ömer gibi sürekli gezerek, Ankara’daki de “Az laf” diyerek ortada görünmeyerek maskeli balo gösterileri yapıyor. Çivi çakmadan seçilme başarıları dünyadaki siyasi partilere, belediye başkan adaylarına ders niteliğindedir. Her konuda sınıfta kalıp ödül alan böyle modeller dünyanın hiçbir yerinde yoktur.

Editör: Haber Merkezi