Cuma Namazı saat kaçta kılınacak? | 15 Mart 2019 il il cuma namazı saatleri

Cuma Namazı saat kaçta kılınacak?sorusu günün ilk saatlerinden itibaren en çok sroulan konular arasına girdi. Cuma namazını eda etmek isteyn binlerce mümin bulunduğu şehirdeki Cuma namazı saatlerini araştırıyor. Öğeln saatlerine yakınlaştıkça da bu araştırmalar gitgide yoğunlaşıyor. Peki, Cuma Namazı saat kaçta kılınacak? İşte, 15 Mart 2019 il il cuma namazı saatleri

Google Haberlere Abone ol
Cuma Namazı saat kaçta kılınacak? | 15 Mart 2019  il il cuma namazı saatleri
Editör Şenay Koca 15.03.2019 10:24

Cuma Namazı saat kaçta kılınacak? sorusunun yanıtını haberimizde bulabilirsiniz. Cuma namazına çok az süre kala Camilere gitmek için hazırlanan binlerce inanan Cuma namazı saatini öğrenmek için bir çaba içine girdi. Yurdun farklı şehirlerinde farklı saatlerde kılınan Cuma namazı, ayrıca her hafta farklılık gösteriyor. Durum böyle olunca, her cuma namazı farklı saatlerde kılınıyor. Peki, bugün Cuma Namazı saat kaçta kılınacak? İşte, il il 15 Mart 2019 cuma namazı saatleri...

Cuma Namazı saat kaçta kılınacak?

15 Mart Cuma günü namaz ibadetlerini gerçekleştirecek olan vatandaşlar için namaz saatleri bilgisini yayımlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, illere göre detay verdi. 

İstanbul'da 13.18, Ankara'da 13.03, Adana'da 12.58, Bursa'da 13.18, İzmir'de ise 13.26'da kılınacak. Diğer illerdeki Cuma saatlerine aşağıdaki linkte tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz.

Diğer illerin ve ilçelerin Cuma Namazı saatleri bilgisini aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

15 Mart 2019 il il cuma namazı saatleri

Cuma gününün fazileti ile ilgili hadis-i şerifler…

Ebû Hüreyre’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah şöyle buyurdu:

“Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür. Âdem o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu ve yine o gün cennetten çıkarıldı. ” (Müslim, Cuma 17, 18)

Yine Ebû Hüreyre’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah şöyle buyurdu:

“Bir kimse güzelce abdest alarak cuma namazına gelir, hutbeyi ses çıkarmadan dinlerse, iki cuma arasındaki ve fazla olarak üç günlük daha günahları bağışlanır. Kim hutbe okunurken çakıl taşlarıyla oynarsa, boş ve mânasız bir iş yapmış olur. ” (Müslim, Cuma 27)

Yine Ebû Hüreyre’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber şöyle buyurdu:

“Büyük günahlardan kaçınıldığı sürece, beş vakit namaz ile iki cuma ve iki ramazan, aralarında geçen günahlara keffaret olur. ” (Müslim, Tahâret 16)

Ebû Hüreyre ile İbni Ömer’den (r.a.) rivayet edildiğine göre bu iki sahâbî Resûlullah’ın minber üzerinde şöyle buyurduğunu duymuşlardır:

“Bazı kimseler cuma namazlarını terketmekten ya vazgeçerler veya Allah Teâlâ onların kalplerini mühürler de gafillerden olurlar. ” (Müslim, Cuma 40)

Ebû Hüreyre’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah şöyle buyurdu:

“Bir kimse cuma günü cünüplükten temizleniyormuş gibi boy abdesti aldıktan sonra erkenden cuma namazına giderse bir deve kurban etmiş gibi sevap kazanır. İkinci saatte giderse bir inek, üçüncü saatte giderse boynuzlu bir koç kurban etmiş gibi sevap kazanır. Dördüncü saatte giderse bir tavuk, beşinci saatte giderse bir yumurta sadaka vermiş gibi sevap elde eder. İmam minbere çıkınca melekler hutbeyi dinlemek üzere topluluğun arasına katılır. ” (Buhârî, Cuma 4; Müslim, Cuma 10. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Tahâret 127; Tirmizî, Cuma 6; Nesâî, Cuma 14)

Yorumlar