Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Soydan Ankara Temsilcimiz Kadir Yıldız’a konuştu. Projelerini ve Mersin’e dair düşüncelerini paylaşan Soydan, “Hedefimiz günü kurtarmak değil Mersin’in 50 yılını planlamaktır. Samimiyetle, tevazuyla, gayretle, kibirden, egodan uzak, güler yüzle, kimseye bağırmadan, kimseyi ayrıştırmadan çalışacağız ve yeni bir döneme başlayacağız” dedi.

MERSİN İLK 5 ŞEHİRDEN BİRİ OLACAK

Yaklaşan yerel seçimler öncesi nemli açıklamalarda bulunan Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Soydan, “Seçim sürecine başlarken mottomuzu ‘Mersin’i Hisset, Mersin’i Yaşa’ olarak belirledik. Burada gayemiz, Mersin’i yaşanılabilir şehirler sıralamasında ilk 5 içerisinde yer almasını sağlamaktır. Biz Mersin’de yıllardır kardeşçe yaşıyoruz. Her birimiz farklı görüşlerde olsak da ortak paydamız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu Cumhuriyetimiz ve Mersinimizdir. Farklılıklar bizim zenginliğimizdir. 3 ana tema 9 ilke ile projelerimizin çerçevesini çizdik. 9 Mart’ta da gerçekleştireceğimiz proje lansman toplantımızda tüm kent ile bunları paylaşacağız” dedi.

AKILLI KAVŞAKLAR İLE YOLA DEVAM EDECEĞİZ

Mersin ulaşım sorunu yaşayan şehirlerimizden biri. Siz göreve gelirseniz trafik yoğunluğunu nasıl azaltmayı planlıyorsunuz?

Sorun tespitiyle alakalı ilk önce bir kamuoyu yoklaması yaptık. Yaptığımız araştırma sonucu da hemşerilerimizin birinci önceliğinin trafik ve ulaşım sıkıntısı olduğu ortaya çıktı. Mersin’de herkes proje yapabilir ama bu işlerin hepsini bilim, ortak akıl ve kent dinamikleri ile yapmak gerekmektedir. Biz bunu savunuyoruz ve bu şekilde ilerleyeceğiz. İvedilikle ulaşım master planının revize edilmesi gerekiyor.  Mersin’de uygulanan sistem, kanalize kavşak sistemidir. Tüm dünyada geçerli olan sistem, akıllı kavşak sistemidir. Akıllı Şehir Mersin ilkemizi göz önünde bulundurup her şeyin akıllısını, teknolojiye uygun olanını yapacağız. Biz akıllı kavşaklar ile yola devam edeceğiz ve projelerimiz ile trafik sorununa çözüm bulacağız.

A3

SU FİYATLARINI İNDİRECEĞİZ

Son dönemlerde artan su fiyatları gündemde. Özellikle CHP’li belediyelerde günden güne artan zamlar söz konusu. Mersin’de de aynı durum yaşanıyor. Bu sorunu nasıl aşmayı düşünüyorsunuz?

Türkiye’nin en pahalı içme suyunu kullanan ikinci şehir Mersin. Ne yazık ki insan odaklı yatırım noktasında ihmal ediliyoruz. Göreve gelir gelmez meclis gündemine getireceğimiz ilk konu içme suyu fiyatları olacaktır. Özellikle emekli ve dar gelirli vatandaşlarımız için hızlıca indirim uygulamasına gideceğiz. Cumhur İttifakı’nın üretken belediyecilik vizyonu ile Mersin’in içme suyu problemini kökten çözeceğiz. Mersin’de su fiyatlarını indireceğiz.

 TARIM AŞ.’Yİ KURACAĞIZ

Önümüzdeki süreçte dünyanın bir gıda krizine gebe olduğu değerlendiriliyor.  Planlama ve çiftçilere verilecek destek önemli. Siz nasıl bir tarım politikası izleyeceksiniz?

Mersin’de tarımla uğraşan çiftçilerimizin girdi maliyetlerini taban seviyeye çekmek adına Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde Tarım AŞ.’yi kuracağız. Tarım AŞ. çatısı altında BİTSAM adını verdiğimiz Bitki Sağlık Merkezi’ni oluşturacağız. Biz burada ziraat mühendislerimizden oluşan uzmanlarla çiftçilerimize bilimsel anlamda katkı sunacağız. Gübre, sulama borusu, tohum, fide, zirai ilaç desteği vereceğiz. Bununla da kalmayacağız. Sonuçta bu üretilen ürünlerin bir de pazarlama boyutu var. Kimisini oluşturacağımız tesisler ile işleyeceğiz; kimisini de dünya pazarına sunacağız. Mersin her şeyin en iyisine layık. Dünyada parmakla gösterilir bir kent olması adına ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

ENGELLİLER DAİRE BAŞKANLIĞI’NI YENİDEN KURACAĞIZ

Yerel yönetimler için öne çıkan unsurlardan birisi de sosyal belediyecilik.  Gençler de bu alanın önemli bir parçası. Sizin bu konuya bakışınızı merak ediyorum.

Sosyal belediyecilik bizim dönemimizde artarak devam edecek” diyen Serdar Soydan, “Biz göreve gelir gelmez ilk işlerimizden biri Engelliler Daire Başkanlığı’nı yeniden hayata geçirmek olacak. Ayrıca özel bireylerimizin çok daha rahat edebileceği Mersin Engelsiz Akademi’yi kuracağız. Bunun yanında gençler için dijital dershaneler projelerimiz arasındadır. Gençlerimiz için her ilçede yeteneklerini keşfedebilecekleri, sanatsal faaliyetlerini yürütebilecekleri alanlar inşa edip müzik alanında da profesyonel kayıt stüdyolarını oluşturacağız.  

A2-2

KADIN GİRİŞİMCİLERE DESTEK PAKETİMİZ HAZIR

Kadınların sosyal hayata katılımı ve istihdamı da önemli. Özellikle Yerel yönetimler üzerinde kapsamlı bir girişim yapmak mümkün. Siz neler yapacaksınız?

Kadınların kendilerini mesleki anlamda ya da sosyal hayatta geliştirebilecekleri alanlarla ilgili projelerimiz hazır. Kadın Üretici Pazar sayılarımızı artırma noktasında çalışmalarımız olacak. Meslek yatırımcı proje destek merkezini hayata geçireceğiz. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde projelerindeki maliyetlerin belli kısmını üstlenerek ürettikleri ürünleri pazarlama noktasında katkı sunacağız. Ayrıca anneliğe ilk adım danışma merkezi ve kadın sağlığı spor merkezi de projelerimiz arasında.

Muhabir: Kadir Yıldız