CUMHUR İTTİFAKINDAN SAĞLAM ADIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yeniden İstanbul” temasıyla 11 Büyükşehir ve 15 ilin belediye başkan adaylarının ilk etabını açıkladı. Gözlerin çevrildiği İstanbul Büyükşehir Belediyesine ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği eski Bakanı, İstanbul Milletvekili Murat Kurum aday gösterildi.

CHP’nin elinde olan Büyükşehir Belediyelerinden Eskişehir’e İP’ten istifa ederek AK Parti’ye geçen milletvekili Nebi Hatipoğlu, Aydın’a AK Parti milletvekili Mustafa Savaş, Muğla’ya ise CHP eski milletvekillerinden Aydın Ayaydın aday gösterildi.

CHP’nin elinde bulunan Edirne’ye AK Parti İl Başkanı Belgin İba, Çanakkale’ye AK Parti eski milletvekili Jülide İskenderoğlu, Sinop’a İl Genel Meclis Üyesi Yakup Üçüncüoğlu, Artvin’e ise eski belediye başkanı Mehmet Kocatepe aday gösterildi.

Cumhur İttifakının ayrı adaylarla yarışacağı ve mevcutta MHP’li Belediye Başkanlarının bulunduğu Çankırı’ya AK Parti eski Milletvekili Hüseyin Filiz, Kastamonu’ya da eski Belediye Başkanı Tahsin Babaş aday gösterildi. Isparta’da da ise mevcut Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ile devam edildi.

Mevcutta AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanlarının bulunduğu; Bursa’da Alinur Aktaş, Denizli’de Osman Zolan, Balıkesir’de Yücel Yılmaz, Erzurum’da Mehmet Sekmen, Kocaeli’de Tahir Büyüakın, Ordu’da Mehmet Hilmi Güler yeniden aday gösterildi.

Samsun’da ise mevcut Belediye Başkanı Mustafa Demir’in yerine Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan aday gösterildi.

Mevcutta AK Partili Belediye Başkanlarının bulunduğu Düzce’de Faruk Özlü, Bitlis’te Nasrullah Tağnlay, Bingöl’de Erdal Arıkan, Elazığ’da Şahin Şerifoğulları, Giresun’da Aytekin Şenlikoğlu, Rize’de Rahmi Metin, Tokat’ta Eyüp Eroğlu, Yalova’da da Mustafa Tutuk yeniden aday gösterildi.

Açıklanan 26 il arasında en büyük Türk kenti olması, Türkiye’nin nüfusunun 5’te birinin yaşadığı, siyasi açıdan olmak üzere beklediği hizmet anlamında da İstanbul’un önemli bir yeri bulunuyor.

Son 5 yıldaki kayıpların ve geriye gidişin telafisi için İstanbul’un kazanılması hem Türkiye hem İstanbul hem de Cumhur İttifakı açısından büyük önem taşıyor. İstanbul’un kentsel dönüşüm, ulaşım ve sosyal belediyecilik gibi ağır hizmet kollarına ihtiyacı var. Bu açığın kapatılması, yerel yönetim ve merkezi hükümet arasında tam bir uyumun sağlanması için 14 Mayıs seçimlerine de paralel bir sonucun yakalanması gerekiyor. Murat Kurum bu bakımdan İstanbul’un beklediği ve hizmet açığını kapatacak ehil bir isim. Hatta kabinede bulunduğu dönemin en çalışkan bakanlarından diyebiliriz. Yangın, sel, deprem gibi felaketleri yaşadığımız bir dönemde gecesini gündüzüne katarak üstün bir performans sergiledi. Sırada da İstanbul var…

6 Şubat’ta 11 ilde yaşadığımız deprem felaketi bize Türkiye’nin öncelikli meselesinin kentsel döşüm olduğunu gösterdi. Maalesef şehirlere ne kadar yatırım yapılırsa yapılsın depreme dayanıklı hale getirilmediği müddetçe hiçbir değerinin olmadığı gerçeğiyle yüzleştik. Ülkemizde de depreme dayanıksız 6 milyon riskli yapı var ve bununda ilk etapta acilen 2 milyonunun dönüştürülmesi gerekiyor.

İstanbul’da ise 1,5 milyon civarında riskli yapı bulunuyor. Dönüştürülmesi gereken acil yapı stoku ise 600 bin. 2012 yılından itibaren 39 ilçede başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarında 800 bin bağımsız konut yenilendi. Mevcutta ise 165 bin konutun yenileme çalışmaları devam ediyor. Ancak bu sayı kentsel dönüşüm hedefinin çok çok gerisinde.

Murat Kurum’un adaylığını duyanlar ve İstanbul’un kentsel dönüşeme ihtiyacı olduğu gerçeğini “AK Parti bugüne kadar neden yapmadı” sözleriyle eleştirenler var. Ancak İstanbul gibi metropol bir kentin kentsel dönüşüm çalışmalarının yükünün ne kadar ağır olduğunu göz ardı ediyorlar. Ayrıca yasal engeller, insanların evlerini tahliye etmek istememesi, yerinde dönüşüm talepleri, mevcut m2 oranında bir eve sahip olmak istemesi, hak sahiplerinin tamamının onay vermemesi gibi istekler kentsel dönüşümün önündeki diğer engellerdi. Bu engellerin kalkması için de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı dört aşamalı yeni bir düzenleme önerdi.  Bu düzenlemeyle yasal engellerin kalkması öngörüldü. Dönüşümün önünde ise merkezi yönetimle uyumsuz çalışan, inatlaşan, her fırsatta popülizm yapmaya çalışan Ekrem İmamoğlu engeli kaldı. Kar, tipi, fırtına, yağmur, sel, deprem gibi önemli zamanlarda tatil yapma alışkanlığı edinen İmamoğlu uzun süreli bir tatile gönderilerek bu engel aşılmış olacak. 31 Mart 2024 seçimlerinde Cumhur İttifakının 30 büyükşehir ve deprem bölgelerinde elde edeceği zaferler o kentler için de muazzam bir kazanıma dönüşecek. Uyumsuzluğun yerini çalışan belediyeler alacak.