Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle; Aziz milletim, sevgili Ankaralılar, değerli genç kardeşlerim... Sizleri en kalbi duygularımlar, hasretle, muhabbeltle selamlıyorum.

Buradan, AK Parti Genel Merkezi'nden tüm Türkiye'yi 85 milyonun her bir ferdini saygıyla selamlıyorum. Her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Şahsıma sizler gibi vefakar yol arkadaşları, dava arkadaşları veren Rabbime hamd ediyorum. Milletçe ve slam dünyası olarak 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'i idrak ediyoruz. Tüm milletimizin, tüm müslümanların Ramazan-ı Şerif'i tebrik ediyorum. Bombalar altında geçiren Gazzeli kardeşlerimizin mevlam yar ve yardımcısı olsun.

Seçimler bildiğiniz gibi demokrasilerin en kritik günleridir. Milletin iradesi sandıkta tecelli eder. Millet sözünü sandık yoluyla söyler. Millet uyarısını ve takdirini sandık aracılığıyla ifade eder.

Cumhur İttifakı’nda beraber hareket ettiğimiz MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye tüm MHP’li kardeşlerime aynı şekilde şükranlarımı sunuyorum.

İttifakımıza desteğini beyan eden diğer siyasi partilerin genel başkanlarına ve mensuplarına da minnettarlığımı ifade ediyorum. Rabbbim herkesten partimizin, ittifakımızın, büyük ve güçlü Türkiye davamızın tüm emektarlarından razı olsun diyorum.

Bugüne kadar hep sağ duyunun, sabrın yanında olduk. Her zaman demokrasinin, milli iradenin, sandığın tarafında yer aldık. Bugün de aynı sorumluluk duygusu ile hareket ediyorum. Milletin iradesinin üstünde hiçbir güç tanımıyoruz. Şimdiye kadar milletimizin takdirini baş tacı etmekten, kabul etmekten, milletin iradesine boyun eğmekten geri durmadık. Bugün de milletimiz tarafından seçilen büyükşehir belediye başkanlarını, il, belde belediye başkanlarını, belediye meclis üyelerini, muhtarları ayrı ayrı kutluyorum.

Biz de hükümet olarak şimdiye kadar olduğu gibi milletimizin oyu ile seçilmiş tüm yerel yöneticileri, şehirlerinin hayrına yapacakları işlerde desteklemeye devam edeceğiz. Sandıklar kapanmış, millet son sözünü söylemiş, kararını vermiştir. Yüksek Seçim Kurulu’muz önümüzdeki günlerde kesin sonuçları açıklayacaktır. Elbette her siyasi parti kendi bünyesinde seçim sonuçlarını analiz edecektir. Biz de partimizin organlarında 31 Mart seçimlerinin neticelerini değerlendireceğiz, öz eleştirimizi yapacağız, kesinleşmemiş olmakla birlikte sandık sonuçları bize ülkemiz genelinde mahalli iradelerde irtifa kaybı yaşadığımızı gösteriyor. Yerel bazda yaşanan gerilemesinin sebeplerini masaya yatıracağız.

Editör: Elif Bilir