Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarını tanıtmak için Aydın'a geldi. Atatürk Kent Meydanı'nda anayasal seslenen Erdoğan, 31 Mart'ta Aydın'danşehri ve ilçeleriyle müjdeli haberler gösterildiğini belirterek, "Bugün adı gibi aydın ve cesur efeleriyle dünya nam salmış Aydın'da birlikte olmak üzeresiniz. Kılıçarslanların, Menteşe beylerinin, Aydınoğulları 'nın emaneti Aydın gönlü bölgelerden zengin bir şehrimizdir, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi yüzde 40 düzeyinde bir oyla yanımızda yer aldı. Bu oy oranı Aydın ile bizim aramızdaki gönül bağını ifade etmekten çok uzak.Bugün, 'Meydanda katılabilecek ne durumda?' diye sordum. '52 bin' dediler. Bu ne demek? 31 Mart günü sandıkları patlatmaya hazırlanıyoruz. Bu şehir bize yeter" hayattan faydalandı.

'AYDIN, ADNAN MENDERES'İN EMANETİ'

Aydın'ın 'Söz milletinin' Türk demokrasisine adını altın harflerle yazdıran şehit Adnan Menderes'in emaneti olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Menderes, ülkesine ve milletine yaptığı yardımların karşılığını canını darağacında vererek ödedi. Türkiye'nin yolculuğu her darbede, her cunta Krizde, siyasi ve ekonomik krizde ne yazık ki kesintiye uğradı.Bu defa durum farklı.Kendi iç meselelerimizle çabalarken bizimle aynı ülkelerde olan ülkelerin başını gitti.Ülkemizin darbeler zincirinin önemli halkalarından biri de dün 27'nci yılını geride bıraktığımız 28 Şubat postmodern darbesiydi. Öncesi ve sonra bununla bu darbe demokrasinin dağılma verici sayfalarından biridir.Menderes'i hoyratça başbakanlık koltuğundan indirip darağacına gönderen operasyonu 28 Şubat Darbesi'nde kendince daha incelikli darbeler kullanıldı. Kafa aynı kafaydı, sadece farklı yöntemiydi. Birkaç milyondan fazla yapılmasından ziyan gelmeyeceğinin söylenmesi rivayet edilir. Dönemin cuntacıları 28 Şubat'ın bin yıl süreceğini ilan etmişlerdi. Kılık kıyafetinden dolayı kadınların okuması ve çalışma haklarının gasp edildiği, milli irade hazımsızlığının en sefil örneklerinin sergilendiği, sermayenin renklerine bölünerek baskılandığı yerden alındığı, bazı basın organı darbe bülteni gibi yayınlandığı, demokrasi, hukuk, adalet ve özgürlük namına ne kadar değer varsa çiğnendiği o kara günleri unutmadık, unutmayacağız. Allah bir daha ülkesinde bu faşist iktidarının eline düşürmesin. Biz de darbecilerle sık sık yüz yüze geliyoruz" dedi.

'FRANSA TERÖRÜN BAŞ DESTEKÇİSİ OLDU'

Aydın'daki karşılamadan çok memnun olduğu için kayıt yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin kadın ve gençlik kollarından 31 Mart'a kadar çok çalışmayı yaptığını dile getirerek, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden daha süremiz dolmadan darbecilere selam duran hukukçuların kararlarıyla desteklemek zorunda kaldım. Cumhuriyet mitingleri adı altında milli iradeye, demokrasimize kasteden tuzaklarla, karanlık cinayetlerle daha güzel sinsi senaryolarla karşılaştık.Ardından uyduruk gazete küpürleriyle, internet haberleriyle partimizi kapatmaya patlamalar.Milletimizin desteğiyle bu badireleri aştıkça önümüze yeni yeni FETÖ'nün emniyet yargılama girişimiyle milli iradeyi esir çalışmayı cüret ettiler.PKK terör örgütüyle vatan topraklarını parçalamaya niyetliydiler.15 Temmuz darbe girişimiyle milletimize silah çektiler, kan döktüler. Sınırlarımıza yığdıkları teröristlerle vatan topraklarına ve milletimizin aziz canına kastettiler. Hiçbirinde başarılı olamayınca işi ekonomimizi mahvetme tehditlerine kadar vardılar. Bölgenin 74 yıllık çok partili geleneğini hedef alan saldırıların gerisinde Türkiye'yi ilgilendiren şeyler gibi kurulmasını isteyen emperyalist güçlerin olduğu belirtildi. Biz içerdeki maşalarla mücadele ederken asıl büyük kavgayı bunlara karşı verdik. Cudi'de, Tendürek'te, Gabar'da verdik. Bunları mağaralara gömdük. Terk ettiler. Gittiler. Bakıyorsunuz bir yerden Fransızların ünlü çimento ürünü Türkiye'ye geldi ve bu teröristlere mağaraları yaptılar. Fransa ne yazık ki terörün baş destekçisi oldu. Başlayamaz. Kuzey Suriye'deki bütün barınaklarını gömdük. Durmak yok." dedi.

'BAMBAŞKA BİR TÜRKİYE VE DEVLET VAR'

Türkiye'nin siyaseti, diplomasisi, üretimi, ihracatı, savunma sanayii ile güçlendikçe büyük sorunlarla mücadele sonuçlarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Covid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna gibi savaşların kendi canlarının sıkıntılarının düşmeselerdi daha neler yaparlardı Allah bilir. Bu hadiselerin olumsuz yansımalarını bilir. En alt düzeyde tutmak için çok çalışıyordu.En büyük başarımız ne yaşarsak yaşayalım demokrasi ve kalkınma rotasında tutmak olmuştur.Bugün de milletimizi yılgınlığa sürükleyerek küresel ve yerel dinamikleri aleyhimize kışkırtarak yeniden darbe iklimine sokma hevesiyle yanıp sönenler başlıyor.Ama şimdi işler daha zor. Çünkü Türkiye eski Türkiye değil. Milletiyle, alt yapısıyla, ordusuyla, bölgesel ve küresel dengelerdeki yerleşke konumuyla artık farklı bir Türkiye ve devlet var. Türkiye Yüzyılı'na kilitlenmiş bu ülkenin önünü kırmak, ayaklarına pranga vurmak, istikamet öyle kolay değil" hayatta kalmak için kullanıldı.

'BU MİLLETİN KENDİ İRADESİNİ HİÇE SAYANLARA TAHAMMÜLÜ KALMAMIŞTIR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları sürdürdü:

"Sağda solda kendilerine gelin güvey olanlar varsa burada Aydın'dan hepsini ikaz ediyorum. Hayalinizde 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat gibi bir darbe veya cunta girişimi varsa karşılaşacakları gerçek en hafif benzetmeyle 15 Temmuz olacaktır. Dik duracağız, dikmeyeceğiz. Bu milletin kendi iradeni hiçe sayanlara tahammülü kalmamıştır. Rahmetli Menderes'in ardından yaptığı gibi gözlerini dökmeyecek. Rahmetli Özal'a kaydedilecek eziyetlerin tekrarlanmasına rıza gösterilmeyecektir. Bu millet bir daha merhum Erbakan ve Türkeş'e yapılan hoyratlıkların tekrar sahnelenmesine 'Eyvallah' beklenmeyecek. Bu millet bir daha geçmiş 21 yaşında olup hiçbir siyasi girişimin tekerrürüne izin vermeyecektir. Her kim gelirde sizlere projemiz vaatlerde bulunursa, zaten yapamayacakları gibi sizi elinizdekilerden de alacaksınız. Biz Türkiye'yi lafla değil, alın teri dökerek, tehditlere direnerek büyütmeyi sizlere taahhüt ediyoruz. Aydın'ın bu kutlu yolculuğunun lokomotiflerinden birilerinin dağılımı. Öyle bir ses verin ki, emperyalistlerin de maşalarının da kulakları çınlasın. Aydın 31 Mart'ta milli irade bayrağını bir kez daha yükseltmeye var mıyız? 31 Mart'ta Türkiye Yüzyılı şehirleri için hazır mıyız, kararlı mıyız? 31 Mart'ta gerçek belediyeciliği tercih ediyor muyuz? Bunun için seçim gününe kadar ana kademedeki kadın takımlarının kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Aydın ile birlikte Türkiye haritasını Cumhur İttifakı renkleriyle boyamaya var mıyız?"

'31 MART'TA MİLLİ İRADE BAYRAMINI İLAN EDECEĞİZ'

Ramazan ayının yaklaştığını hatırlatan Erdoğan, "Bu mübarek günler geceleriyle gündüzüyle ayrı değerlendirmeliyiz. Ramazan Bayramı gelen 31 Mart'ta milli irade bayramını ilan ediyor. Demokrasi ve kalkınma yolculuğumuzun bu durağını zaferle geride bırakacağız. Allah'ın her köşesine ayrı güzellik bahşettiği Aydın'ı biz 21 yılda 177 milyar liralık kamu yatırımı yaparak geliştirdik, büyüttük, zenginleştirdik.Eğitim şehrimize 3 bin 494 yeni derslik kazandırdık.Gençlik ve sporda 12 bin 306 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık, 43 adet spor sistemi inşa ettik. için 7 milyar lira kaynak aktardık.Sağlıkta 25 hastanenin olduğu 63 adet tesis yaptık.Yatak kapasitesi 950 olan Aydın Şehir Hastanemizle birlikte 8 sağlık üretimi yapımına devam ediyoruz.TOKİ enerjisinin 2 bin 75 konutu sosyal donatı alanlarıyla birlikte tamamladık.Bin 552 konutun inşasına devam ediyoruz. .9 bin 717 parçadan oluşan bağımsız parça dönüşümünü gerçekleştirdik. İktidara geldiğimizde Aydın'da 7 adet atık su arıtma tesisi mevcutken, bugün 34 adet atık su arıtma tesisiyle belediyede yüzde 88'ine hizmet verilmektedir. Belediyenin nerede, bunların belediyenin yapması gerekiyor. Aydın'daki 4 millet bahçesi projesinden 2'sini gerçekleştirdik" dedi.

'AYDINLI ÇİFTÇİLERİMİZE 71 MİLYAR LİRA TUTARINDA TARIMSAL HİBE DESTEĞİ VERDİK'

Yapılan çalışmaları sıralamayı sürdüren Erdoğan, "Ulaştırmada 114 kilometreden devraldığımız Aydın'ın bölünmüş yolunu 408 kilometreye çıkardık. İzmir-Aydın Otoyolu'nu, Aydın Çevre Yolu'nu tamamlayarak hizmete açtık. İlk 80 kilometresini Aydın-Denizli Otoyolu'nun kalan kısmını bu yıl İnşası süren çok sayıda yol çalışmamız var.Demiryollarında Cumaovası, Aydın-Denizli hattıyla Nazilli-Kızıldere arasını tamamen yeniledik.Afyon, Denizli, Isparta, Burdur ve ortaklar Aydın-Denizli tren hatlarını modernize ediyoruz.Didim Yat Limanı'nı biz tamamladık. Aydın'a 14 baraj, 13 gölet, 6 hidroelektrik santral, 8 arazi topulaştırma, 42 sulama tesisi 17 yer altı depolama tesisi inşa ettik. 4 baraj daha inşa ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz sulama projeleri ile 592 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. İhale süreci devam eden 11 sulama tesisiyle 297 bin dekar araziyi daha suyla buluşturacağız.Aydınlı çiftçilerimize 71 milyar liralık sistem kurulumu hibe desteği verdik. Sanayi ve teknolojide 9 araştırma ve geliştirme merkezi, 3 tasarım merkezi kuruldu. Efeler'deki 72 hektar alanda tarıma dayalı ihtisas OSB'yi faaliyete geçiriyor. Aydınlı işverenlerimize İstihdamını desteklemek için toplam 4,2 milyar lira prim teşviği verdik. Enerjide Aydın, Çine, Efeler, Germencik, İncirliova, Koçarlı, Köşk, Kuşadası, Nazilli, Söke, Sultanhisar ve Yenipazar'a doğal gaz arzını sağlamıştır. Didim'e de önümüzdeki yıl doğal gaz arzını sağlarız. Aydın'daki müzelerdeki eser sayısı 66 binden yaklaşık 113 bine çıkarıldı" diye konuştu.

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER VURGUSU

Aydın'a yapılan yatırımları konu alan bir video izleten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz bu ülkelerde 21 yılda sadece eser ve hizmet siyaseti yaptık. Türkiye'nin asırlık ihmallerinin ürününün tüm alt yapı eksiklerini giderme, milletimizi hayalleriyle buluşturmak bize nasip oldu. Somut projelerle kalmadık. Hak ve özgürlüğün oluşması konusunda devrim mahiyetinde düzenlemeleri hayata katılıyor. Her alandaki sorunları çözerken asla kimsenin inancına, mezhebine, hayat tarzına, kökenine, şehre bakmadık. Siz birilerinin faaliyetleri eski Türkiye güzellemelerine sakın kulak asmayın. Yaşadık. Ülkenin en iddialı kalkınma programı olan 2023 hedeflerini biz hayattayız. Ülkemiz için en iyiyi hedefleyerek yolumuza devam ediyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonuna cumhuriyetimizin ikinci asrına güçlü bir giriş yapma çabası içerisindeyiz." İfadesini kullandı.

'AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİ ARASINDA EN ÇOK BÜYÜYEN ÜLKEYİZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok büyüyen Türkiye olduğunu belirterek, şunları sürdürdü:

"Bugün 2023 yılı büyüme süreci hamdolsun oldukça iyi geldi. Türkiye ekonomisi geçen yıl depreme ve diğer olumsuzluklara rağmen yüzde 4,5 büyüyerek çok önemli bir güç imza attı. Hani ekonomi bozuldu? Üstte 14 çeyrekte büyüme gösterdi. Bu oranlı Avrupa Birliği ülkeler arasında en çok büyüyen ülke vardı. Gayri safi yurt içi hasılamız ilk kez 1 rejim dolar sınırının üzerine çıktı. Muhalefet, hani 'Yandık, bittik, öldük' diyordunuz ne oldu? Kadın ve gençlik kolları çok yönlüdür.Aydın'ı 31 Mart akşamı takip ettik.Bugüne kadar biz, güvenilir yol haritamızla hep birlikte sizinle birlikteydik.Yapamayacağımız her şeyi çalıştırırız.Sözünü nasıl her işi yapmak için canla çalışmaya başlarız.Hiç şüphesiz eksiklerimiz olmuştur. ama asla milletimizin karşısında başımızı eğecek yalan hele hele ihanetimiz asla baki değildir.31 Mart seçimleri için sizlerin karşısına çıkarken arkamızda 21 yıllık eser ve hizmet karnemiz önümüzde Türkiye Yüzyılı şehirlerini inşa etmek için gerçek belediyecilik sözümüz var."

'AYDIN ​​TERCİHİNİ CUMHUR İTTİFAKI'NDAN YANA YAPARSA SİZLER KAZANÇLI ÇIKACAKSINIZ'

31 Mart seçimlerinde Cumhur İttifakı'na destek isteyen Erdoğan, "Biz boyutu yüreğimizi açıyoruz. En samimi şekilde muhasebemizi yapıyoruz, vaatlerimizi anlatıyoruz. Büyükşehri ve ilçeleriyle Aydın 31 Mart'ta tercihini Cumhur İttifakı'ndan yana bundan kazançlı çıkacak olan sizsiniz. Cumhurbaşkanı bu kardeşiniz. mi, kabine benimle mi yürüyor?Aydın'daki yerel yönetimde bizim olduğu zaman nasıl hizmetler geliştiğini anlayın.Her partisine, her adaya saygımız var ama belediyeciliğin bizim işimiz olduğu için çabalıyoruz.Bu kardeşiniz 1994'te çöp,çukur olan İstanbul'u CHP'den Orayı hamdolsun pırıl pırıl bir şehir haline getirdik. Bu konuda bizim yarışacak hiç kimse yok. Aydın'ı Türkiye Yüzyılı'na kaydetmek için 31 Mart'ta sandıkta desteğinizi istiyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, meydandaki vatandaşlara büyükşehir ve ilçe adaylarını canlandırıyor.

'ŞEHİR HASTANEMİZİ AÇMAK İÇİN GÜN SAYIYORUZ'

AK Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Savaş ise "17 ilçemizden gelen, bölgelere sığmayan coşkuyla hazırızla yeni bir destan yazıyor musunuz? Eser ve hizmet siyasetinin mimarı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı ağırlamaktan gurur sürüyor. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan kentimizi daha ileri yürüyoruz için çok çalıştık. Şehir hastanemizi açmak için gün sayıyoruz. Hastanemizin açılmasıyla birlikte 25 bin hemşerimiz şifa buluyor. Aydın- Denizli Otoyolu'nun bir kısmı açıldı. Haziran sonu boyunca tamamı hizmete açma şehrimizin büyümesine ve kalkınmasına katkı sağlıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: DHA