Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni'ne katıldı.


Erdoğan burada yaptığı konuşmada beyin göçüne değindi. "Genç beyinlerimizin kendilerini geliştirmek için yurtdışına çıkmasına karşı olmadığımızı, bunu desteklediğimizi belirtmek isterim" diyen Erdoğan, Çin'i örnek gösterdi. 

Cumhurbaşkanı, "Bugün Çin'in başarısının en büyük sebeplerden biri olarak, yurtdışına okumaya giden gençlerin, ülkelerine dönüp verdikleri katkı gösterilmektedir" dedi.

Oluşturulan programlar ve geri dönen araştırmacılar sayesinde bilim ekosisteminin güçlendirilerek beyin göçünü tersine çevirdiklerini söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"TÜBİTAK aracılığıyla bu yönde adımlar atıyoruz. Sadece gençlerimizin yurt dışında tecrübe sahibi olmasını sağlamakla kalmıyor Türkiye'yi, dünyada bilim insanlarımız için cazibe merkezi yapmayı hedefliyoruz.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Ödül alsın almasın bilim insanlarımızın tümü ülkemizin müreffeh yarınları için gecesini gündüzüne katıyor. 


Ülkemiz milli teknoloji hamlesi rehberliğinden gerçekleştirdiği çalışmalarla dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefine adım adım yaklaşıyor.

1,5 MİLYARDAN FAZLA DESTEK

Biz siyasi bağımsızlığın teknoloji bağımsızlıktan geçtiğine samimiyetle inanıyoruz. Bilim ve teknoloji Türkiye'nin hedeflerine ulaşmasında en önemli araç. Son bir yılda 174 üniversiteden 3 bin 734 araştırma porjesine 1,5 milyardan fazla destek verdik. 

Teknoloji geçiştiren insanlarımıza verdiğimiz değer ortadadır, bilime yaptığımız yatırımın meyvelerini topluyoruz.


İHA BAŞARILARIMIZ MANŞETTE

Dünya bizim insansız hava araçlarındaki başarılarımızı manşetlerine taşıyor. Togg banttan indiğinde hepberaber gururlandık, orada 1400 gencimiz çalışıyor. 

TEKNOFEST FİLANİSTLERİ ANTARKTİKA'YA GİDECEK

Bu yıl TEKNOFEST'te, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması finalistlerinden seçtiğimiz 3 öğrenciyi Antarktika Bilim Seferi'ne dahil ediyoruz.

Bilim ve teknolojide yeniden şahlanışa geçiyoruz. Bu coğrafya tekrar bilimin ve teknolojinin önde gelen merkezlerinden biri olacaktır."