Dağınık ev, psikolojik problemlerin habercisi! İşte detaylar

Yaşadığınız veya çalıştığınız çevreyi nasıl düzenlediğinize veya ne halde tuttuğunuza dikkat ederek kişiliğiniz hakkında pek çok şey öğrenmeniz mümkün. İşte günlük alışkanlıkların ortaya çıkarttığı şaşırtan psikolojik özellikleri...

Dağınık ev, psikolojik problemlerin habercisi! İşte detaylar - Sayfa 1

Evdeki tüm dağınıklığı çekmecelere, dolaplara ve kutulara gizleyen insanlar.

İlk bakışta daireniz veya odanız derli toplu gibi görünebilir: temiz bir zemin, kitaplar kitaplığa düzgün şekilde yerleştirilmiş, camlar ışıl ışıl, her şey yerli yerinde gibi. Ancak mutfaktaki çekmecelere veya gardırobunuzdaki raflara, vb. yerlere baktığınızda kırık makaslar, bitmiş kalemler, eski kredi kartları veya dürülüp bükülüp atılmış kıyafetler görmek mümkün.

Hepimiz için ilk intiba önemlidir, ancak dramatik kişilikli insanlar için çok çok daha önemlidir. Bu insanlar kişiliklerinin en iyi yanlarını göstermeyi severler ve başkalarını etkilemek için öncelikli olarak pek çok şey yaparlar. Bu insanlar için eski ya da kullanılmayan şeylerden kurtulmanın veya onları bir düzene sokmanın yolu saklamaktır. Onlar için sıklıkla yaşadıkları yerin güzel görünmesi, temiz olmasından daha önemlidir. 

Dramatik kişilik tipleri kendilerini duygularına kaptırıp, hislerinin onları yönlendirmesiyle yaşamayı seçen insanlardır. Bu tip insanlar şiir yazmaları, keman veya benzeri aletler çalmaları ve hüzün dolu hülyalı bakışlarıyla tanınırlar. Onlar için hayat bir tiyatro sahnesi gibidir. Olanca güçleriyle hissettiklerini ifadeye dökmeye, mimiklerinde vermeye çalışırlar. Fakat şöyle bir dezavantajları vardır ki bu gerçekten de çok önemli bir noktadır; bu insanlar sürekli bir melankoli halinde olduklarından ve herkesten daha fazla hissettikleri yanılgısını taşımalarından kaynaklanan bir suçlama içgüdüsüyle karşılarındaki insanı duygusal olarak manipüle edebilirler.

Dağınık ev, psikolojik problemlerin habercisi! İşte detaylar - Sayfa 2

Evde en ufak bir tamirat dahi yapmadan yıllarca yaşayan insanlar.

Bazı insanlar eski eşyaları atmak yerine bulduğu kutuların içine doldurabilir. Bu insanlar genellikle yaşadıkları yere geçici gözüyle bakarlar: farklı bir şehre taşınmayı, yurt dışında yaşamayı, bir ev satın almayı veya bir şekilde hayatlarını kökten değiştirmeyi düşünürler sürekli.

Ancak bazen bu geçici evlerde on yıllarca yaşamak durumunda kalabilirler. Psikolojik açıdan bakarsak bu insanlar gelecekte yaşamaya ve onu pembe gözlüklerle görmeye eğilimlidirler. Şimdiki zamana tolere edebilecekleri veya katlanabilecekleri geçici bir rahatsızlık gözüyle bakarlar. Öte yandan herhangi bir gelecek planları da yoktur. Bu insanlar bu şekilde yaşamaya alışmışlardır ve sürekli içinde bulundukları bu durumu değiştirecek büyük bir gücün yardımından medet umarlar.

Dağınık ev, psikolojik problemlerin habercisi! İşte detaylar - Sayfa 3

Dağınık bir çalışma alanı tercih eden insanlar.

Psikoloji açısından evdeki çalışma alanı en ilgi çekici noktalardan biridir: Bazı insanlar her şeyi klasörlere, klasörleri de raflara dizerler. Diğerleri ise her şeyi karıştırmayı severler. Tüm kağıtları, kalemleri, tabakları, bilgisayarları, vs. Bu eşyalar bulundukları yerde öylece kalır ve toz bağlarlar. Bu kendine güveni yüksek ve olgunlaşmamış insanlarda görülen davranış biçimidir.

Masaları dağınık olsa bile verimli bir şekilde çalışmaya devam edebilir ve aradıkları her şeyi kolaylıkla bulabilirler. Bu esasen kötü bir şey olmak zorunda değildir. Genellikle, dağınık bir çalışma masası yaratıcılığın ve özgünlüğün bir işaretidir. 

Bu insanlar çalışma masalarında yazı yazmanın dışında, çizmek, elle bir şeyler yazmak, vb. işlerle de uğraşıyorsa masalarının dağınık olması büyük olasılıktır. Ancak bunun yanında bu dağınıklık kişinin sıra dışı ve yaratıcı fikirlerle dolu olduğunun da bir işareti olabilir.

Dağınık ev, psikolojik problemlerin habercisi! İşte detaylar - Sayfa 4

Lavabosu, kirli sepeti veya çöp kutusu ağzına kadar dolu olan insanlar.

Temizlik yapmayı sevdiğini söyleyecek insan sayısı çok fazla değildir. Ancak bazı insanlar sevmemenin ötesinde temizlik yapmaktan nefret eder veya korkar. Bunlar tüm çöplerini balkonda biriktirirler veya temiz tabak kalmayana kadar tüm kirli tabakları lavaboya yığarlar.

Ertelemek birçok insanın mücadele etmek zorunda kaldığı bir sorundur. Genellikle gündelik hayatımız<da sıklıkla karşımıza çıkar. Düzenli olarak az az iş yapmak bir anda çok fazla iş yapmaktan daha mantıklı gibi görünmektedir. Ancak aslında insanlar, “ben tembelim,” “bunun için zamanım yok” veya “yarın yaparım” gibi mazeretlerin arkasına saklanmayı tercih ederler. Bir dahaki sefere karşınıza ertelemek istediğiniz bir iş çıktığında bir ucundan az da olsa başlamayı deneyin. Tabaklarınızı yemekten hemen sonra yıkayın, çöpü her gün dışarı çıkarın, bu sayede yararlı davranışlarınızı alışkanlığa dönüştürebilirsiniz. Bu türden bir alışkanlığı bu şekilde davranarak sizin için daha önemli olan iş veya aşk hayatınıza da yansıtabilirsiniz.