Tolga Polat / TÜRKGÜN

Ege’deki adaları uluslararası hukuka aykırı şekilde silahlandıran Yunanistan’ın ulusal basınında çıkan haberlere göre, Atina yönetimi kara sularında yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Ta Nea gazetesine konuşan Yunan yetkililer, hükümetin, Girit adasının güneyinde, kara sularını 12 mile çıkarma konusunu gündeme getireceklerini bildirdi. Yunanistan, 2021 yılında İyon Denizi’nde kara sularını 6 milden 12 mile çıkarmıştı. Ege Denizi’nde de benzer adım atmaya çalışan Miçotakis, bölgede 12 mil adımını gerçekleştirdiği an, Ege Denizi’nin yüzde 70’inden fazlasını ele geçirmiş olacak. Adaların dikkate alınması durumunda, hiç bir Türk gemisi, Yunan kara sularına girmeden Akdeniz’e ulaşamayacak.

Tetikte ve hazırlıklıyız

ABD’nin kanatları altında şımardıkça şımaran Yunanistan’ın tacizleri bunlarla da sınırlı değil. Ukrayna’daki savaştan nasibini almayan, Ermenistan’ın neden yalnız bırakıldığını yorumlayamayan Atina yönetimi, Batı’nın elinde oyuncak gibi yönetiliyor. Yunanistan Genel Kurmay Başkanı Konstantinos Floros, tüm bu yaşananları hiçe sayarak, Bodrum’a sadece 8 kilometre uzaklıktaki Keçi Adası’na, sırtını Bodrum’a vererek fotoğraf çektirdi.

Floros’un, Uluslararası hukuka aykırı bir şekilde silahlandırmanın yanısıra, yerleşimin ya da asker bulundurmanın dahi yasak olduğu bir bölgede fotoğraf çektirmesi, Atina’nın ağır tahriklerinde yeni bir adım olarak yorumlandı.Yunan Genelkurmay Başkanı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Tetikte ve hazırlıklıyız” açıklaması yaptı. Floros bu hamlesiyle tansiyonu artırırken Hükümet sözcüsü Yannis Oikonomou, Türkiye’yi hedef alan açıklamalara imza attı. CNN Yunanistan’da yer alan habere göre, Oikonomou, Türkiye’yi ‘tehdit taktiklerine’ başvurmak ile suçladı. Bu taktiklerin Yunanistan’ı korkutamayacağını ifade eden Oikonomou “Türkiye’nin giriştiği tehdit ve provokasyon taktiği kesinlikle çıkmaz sokaktır, çünkü Yunanistan ne korkutulur ne de terörize edilir” dedi.