YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Ekrem İmamoğlu’nun CHP’deki emanetçi genel başkanı olarak görülen Özgür Özel bir açıklamasında ""Hamas'ın terör örgütü olarak kabul edilmemesi son derece utanç vericidir. Hamas bir terör örgütüdür” (27 Ekim 2023)" demişti. Sonra Gazze’deki zulmü iktidar karşısında istismar edebilmek adına “Bugüne kadar Hamas’a terör örgütü demedim.” sözleriyle bu düşüncesinden çok hızlı bir şekilde dönmüştü.

Kemersiz pantolon giydiği günlerden, 34 bin 571 dolarlık (yani 1.286.000 TL) saat taktığı, 1,6 milyar TL değerinde villada oturduğu günlere gelen, Sol’un hiçbir geleneğinde yer almadan, çile çekmeden Anavatan Partisi’nden gelip adeta CHP’nin tapusunu alan Ekrem İmamoğlu ise Özgür Özel’in son açıklamasına rağmen, CNN International'a yaptığı açıklamalar içinde "Hamas tabii bizim çok üzüldüğümüz bir saldırıyı İsrail’de yaptı. Ve bu terör uygulamalarını yapan, insanları topluca öldüren her türlü yapı bizim nezdimizde terör örgütüdür" cümlelerini kurmuş… Devamında da hamamın namusunu kurtarmak için İsrail’in Filistin üzerindeki saldırılarına da değiniyor ama İsrail’in işgalci ve terör devleti olduğuna hiç değinmiyor. Böylelikle de “Hamas terör örgütüdür” dedikten sonra zaten İsrail’in vahşetlerini de meşrulaştırmış oluyor.

Ekrem İmamoğlu, “Hamas terör örgütüdür” diyerek, İsrail Dışişleri Bakanı Yizrael Katz’in seçim akşamı Türkçe attığı “Türkiye'de yerel seçimler Erdoğan'ın adayları için yenilgiyle sonuçlandı. İstanbul'da Ekrem İmamoğlu ve Ankara'da Mansur Yavaş'a tebrikler" içerikli twitin hakkını vermektedir.

“Hamas terör örgütüdür” diyen Ekrem İmamoğlu’na “PKK terör örgütüdür. DEM’de onun siyasi uzantısıdır” dedirtemezsiniz. Hamas’a terör örgütü demesi de terör örgütü PKK ve onun siyasi uzantısı DEM’e hiç dokunmaması da ABD’ye “Beni görün” mesajıdır.

HDP Eşbaşkanı iken “Biz PKK'yı silahlı halk hareketi olarak tanımlıyoruz. 1990'dan bu yana kurulmuş hiçbir partimiz PKK'yı terör örgütü olarak tanımlamadı” diyen ve daha 4 ay önce de mahkemede “Türkler de bunun için ana vatanım Kürdistan’a bin yıl önce geldi. Ana vatanım olan Kürdistan’ı işgal eden bu devlettir" diyen PKK’lı Selahattin Demirtaş için “Siyasette aktif olduğu dönemde çizdiği çizgiyi beğenenlerden biriydim.” diyen Ekrem İmamoğlu, “Hamas terör örgütüdür” demesiyle “Her türlü emperyalist projenizde üzerime düşen vazifeye hazırım” mesajını ABD’ye medya üzerinden vermiş oldu.

Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde olduğu gibi, İstanbul halkının da yaşadığı sığınmacı yükü ile enflasyonun yarattığı ekonomik sıkıntılar sonucu halkın faturayı iktidara kesmesi yüzünden, İstanbul’a bir çivi çakmadan yeniden İBB Başkanı seçilen, yine İstanbul’un hiçbir derdiyle ilgilenmeyen, burnunu vazifesinden çok her şeye sokan Ekrem İmamoğlu, küresel figüranlık için her türlü gösteriyi yapmaya yine devam edecektir.

Dediği halde sonradan “Bugüne kadar Hamas’a terör örgütü demedim.” diye kıvıran Özgür Özel, CHP’li İstanbul Belediye Başkanının kendi sözü üzerine bu yorumu yapması karşısında bir cevabı olacak mı yoksa “O bizim patronumuz, o ne derse o” diye yutkunup oturacak mı?

Kendi ülkesinde Türkiye Cumhuriyeti’ni bölmeye çalışan terör örgütü PKK’ya “terör örgütü” diyemiyorlar, onun siyasi uzantısıyla “Kent Uzlaşısında” DEM’leniyorlar. Ama yaratık İsrail’e karşı işgal edilmiş topraklarını savunan, terör devleti İsrail’in yeni işgallerini engellemeye çalışan Hamas’a “terör örgütü” diyorlar. CHP’nin ucubeliği de böyle bir şey işte…

Kaynak: Haber Merkezi