Demirtaş'ı yavaş yargılama niye? Cezaevi propaganda merkezi mi?

26.08.2021 10:00

Terörist Demirtaş konusunda iki şeyi çok merak ediyorum.

Birincisi: Terör örgütü PKK’nın mensubu olmaktan onanmış cezasından dolayı içeride yatan birisi nasıl istediği vakit twit atabiliyor, nasıl istediği yere röportaj verebiliyor, nasıl çeşitli konularda yazılı açıklama yapabiliyor?

İkincisi: Hakkında birçok terör suç dosyası olan birisinin yargılanması niçin bu kadar yavaş ilerlemektedir?

          Bu ikinci hususa MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli de terörist Demirtaş’ın yargılanmasındaki yavaşlığın farkında olarak “Terörist Demirtaş davasının bu kadar sürmesinin, mesela 16 Mart 2021’e ertelenmesinin makul bir nedeni var mıdır? Suç ve suçluyla gecikmeksizin mücadele edilmelidir. 2021 yılında terörle ilgilitüm davalar sonuçlanmalı, Türkiye bu bahsi hukuken kapatmalıdır” şeklinde dikkat çekmişti. İşlediği terör suçlarına baktığımızda artık gün yüzü görmesi mümkün değilken, o akil bir adam gibi, siyaset üstü bir konumda gibi bir muamele görüyor.

         O PKK’lı teröristleri azmettirerek şehit ettirdiği, gazi yaptırdığı askerlerimizin, polislerimizin hesabını vermesi gerekirken, Güneydoğu bölgesinde Hendek-Çukur ve Kobani gibi terör olaylarını azmettirerek, yönlendirerek insanlarımıza o bölgeyi yaşanmaz kılmasının hesabını vermesi gerekirken, bu terörist, muhalefete yol haritası, iktidara akıl vermeye kalkıyor.

        Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli, Selahattin Demirtaş’tan “terörist” diye bahsederken, muhalefetin tamamı terörist Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istemektedir. Hatta Kemal Kılıçdaroğlu bu PKK’lı terörist için “Cezaevinde yattığı her gün onun şeref madalyası olacaktır.” diyerek şehitlerimize, gazilerimize hakaret olacak bir cümle kurmuştur. Kemal Kılıçdaroğlu önüne ne zaman mikrofon uzatılsa kesinlikle terörist Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istemektedir. Acaba Cumhurbaşkanı adayı bulamayan bu zillet ittifakı onun serbest bırakılmasını Cumhurbaşkanı adayı yapmak için mi ısrarla istemektedir? Kemal’i, Meral’i, Pervin’i, Temel’i, Ali’si, Ahmet’i hepsi birden terörist Demirtaş’ın serbest bırakılmasını boşa istemiyordur.

         Bunları böyle koro hâlinde konuşturan, yargının yavaş işleyişi ve terörist Demirtaş’ın birçok terör dosyasını sonuca bağlamamasıdır.

          Hendek, Çukur ve Kobani olaylarında binlerce kişinin ölümünden, yaralanmasından sorumlu olan bir teröristin serbest bırakılmasını istemek şeref yoksunluğudur. Bunun başka adı yoktur. Ama yargının yavaş işleyişi ve sürekli “Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı’na hakaret davası”, “Demirtaş’ın savcıya hakaret davası” şeklinde öne çıkarılan dosyaları, Demirtaş’ın yargılanmasını siyasi görenlere malzeme olmaktadır.

         “Hendek kazanların (PKK’lılar) ellerinden öpüyorum” diyen, “PKK’lıların cenazesine gitmeyen HDP milletvekili hakkında soruşturma açtırırım” diyen “PKK’lı gençlerin ölüsüne, dirisine sahip çıkacağız” diyen bir adamın terör dosyaları niçin hızlıca görülüp suçlu terörist gereken cezayı almıyor ve ona sahip çıkanların çenesi kapatılmıyor?

          Hem hak ettiği cezalar hızlıca verilmediği gibi, hem de cezaevinde siyaset dizayn etmeye çalışan adam rolü verilmesi hukukun gölgelenmesine, şehitlerimizin ruhunun sızlamasına, gazilerimizin üzüntüsüne sebebiyet vermektedir.

          Geçmişte yaşanan alçaklıkların, kahpeliklerin izi hâlâ silinmeden, utanmadan bir de cezaevinden “AKP çözüm sürecini bu kadar önemsiyor ve sahipleniyorsa yetki hâlen onlarda, güç onlarda. Buyursunlar, yeni bir süreç başlatsınlar. Bir engelleyen mi var?” çağrısında bulunuyor.

          Ne yapacaksın yine hendek-çukur kazdırıp azmettirdiğin PKK’lı teröristlere askerimizi, polisimizi şehit mi ettireceksin?

Hendek-çukur kazan PKK’lı teröristlerin ellerinden yine mi öpeceksin?

“En önde direnişe devam edeceğiz” diye yine terör kışkırtıcılığı mı yapacaksın?

“Kürdistan küllerinden doğuyor” diyerek bölücü alçaklığına yine devam mı edeceksin?

          “Daha başkan Apo’nun heykelini dikeceğiz” diyerek yine teröristbaşının kemiğini mi yalayacaksın?

Çözüm sürecini niçin istiyorsun?

Bak “en iyi çözüm süreci” devam ediyor…

Her gün yoldaşların, Heval dostların leş oluyor. Dağlarda, Kandil’de azalıyorsunuz Selo…

Hoşuna gitmeyen bu olduğu için, eski çözüm sürecini arıyorsun değil mi?

          Türk yargısı artık bu teröriste hukukun gerçek boyutunu muhatap etmeli ve gün yüzü göremeyecek cezasını vermelidir.

          Adalet Bakanlığı da cezaevindeki teröristin twit atma, röportaj verme ve yazılı açıklama yapma rezaletine artık son vermelidir.

Hukuk adına, şehitlerimiz adına, gazilerimiz adına artık gereken yapılsın…