DEMOKRATİK MEŞRUİYETİN TEMELİ 50+1’DİR

Partisinin haftalık olağan TBMM grup toplantısında konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle ve yüzde 50+1 barajıyla ilgili önemli mesajlar verdi. Bugüne kadar ki açıklamalarının arkasında olduklarını söyledi ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden geri dönüş olmadığını, sistemin demokratik meşruiyet temelinin yüzde 50+1 olduğunu belirtti. Cumhur İttifakının dağılmasıyla ilgili yapılan yorumlara da sert tepki gösteren MHP Lideri, “hiç kimse aramıza giremez” dedi. Son günlerde çetelere yönelik düzenlenen operasyonlara da değinen MHP Lideri, “İçişleri Bakanının gayretini takdirle karşılıyor ve destekliyoruz” ifadelerini kullandı.  İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına yönelik ise küresel vicdanının uyanışa geçtiğini dile getirdi.

Gelip Geçici Bir Heves Değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 50+1 barajına yönelik ifadelerine değinen MHP Lideri Devlet Bahçeli, sistemin aksayan yönlerinin mutabakatla ele alınıp düzeltilebileceğini ancak her yönetim sisteminin bir özü, hukuki ve ahlaki meşruiyetini sağlayan demokratik bir özelliğinin bulunduğunu, bunu da tartışmaya açmanın da öngörülemez sorunlara yol açabileceğini dile getirdi. “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi işi bitince buruşturulup bir köşeye atılacak tek kullanımlık konjoktürel reçete değildir” diyen MHP lideri sistemin gelip geçici bir heves olmadığını söyledi.

Düne Ne Diyorsak Aynı Düşüncedeyiz

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle ilgili bugüne kadar ki düşüncelerinin değişmediğini dile getiren MHP Lideri Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin demokratik meşruiyet temelinin yüzde 50+1 olduğunu söyledi. Bu sayede yönetimde istikrar ilkesinin doğrudan halk tarafından sağlandığını ve çoğulcu demokrasinin dünyaya emsal teşkil edecek bir model olduğunu belirtti. MHP Lideri, “Milletvekili, belediye başkanı veya muhtar değil, cumhurun bütününü temsil eden Cumhurbaşkanı seçiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kimsenin Sırtına Binmedik

Bazı basın yayın organlarında Cumhur İttifakının dağılacağı ve AK Partinin MHP’yi sırtından atacağına yönelik haberlere sert tepki gösteren MHP Lideri Bahçeli, “Allah’a çok şükür siyasi hayatımız boyunca hiç kimsenin sırtına binmedik, hiç kimseyi de sırtımıza bindirmedik. Onun bunun sırtından geçinen keneler bizi anlayamaz” ifadelerini kullandı. Cumhur İttifakı’nda pazarlığın olmadığını belirten MHP Lideri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la diyaloglarının saygı ve sevgi temelli olduğunu, kimsenin aralarına giremeyeceğini söyledi. 14 ve 28 Mayıs seçim sürecine de parantez açan MHP Lideri, geçmişte MHP’den ihraç edilen birinin Sayın Erdoğan ile aynı kareye girmesine bile ses çıkarmadıklarını örnek gösterdi ve  “buradan size ekmek çıkmaz” dedi.

Kukla Genel Başkan

Genel başkanın değişse bile CHP’de değişen hiçbir şey olmadığını belirten MHP lideri Bahçeli, CHP Genel Başkanı’nın İstanbul Kadıköy’de bir operaya HEDEP’lilerle birlikte katılması, sahne alan ve Kürdistan’dan bahsedip Türkiye’yi işgalci diye karalayan sözde bir sanatçının elini öpmesinin rezalet olduğunu dile getirdi. Bu fikri verenin belli olduğunu, CHP Genel Başkanının kukla, kuklacının ise İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu olduğunu söyledi.

Çetelerin Temizlenmesi Memnuniyet Veriyor

İP Başkanı Meral Akşener’in bazı polis müdürlerinin otelleri olduğu ve bu otellerde öksüz kızlara fuhuş yaptırıldığı iddiasını ispat etmesinin siyasi onur meselesi olduğunu belirten MHP lideri Bahçeli, hiç kimsenin Türk polisini töhmet altında bırakamayacağını, ucu açık bırakılan sözlerin pişkinlik ve kurnazlık olduğunu dile getirdi. Son günlerde çetelerle amansız mücadele edildiğine ve kanun kaçaklarına göz açtırılmadığına dikkat çeken MHP lideri, İçişleri Bakanının gayretini takdirle karşıladığını ifade etti.

Küresel Vicdan Uyanışta

İsrail’in Filistin’deki katliamlarına karşı küresel vicdanın uyanışa geçtiğini, birçok ülkede protestoların düzenlediğini ve İsrail halkı arasında keskin bölünmelerin olduğunu belirten MHP lideri Bahçeli, Netenyahu’nun siyasetten silinip gideceği günlerin uzak olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya ziyaretine de değinen MHP Lideri, Almanya Başbakanı’nın “İsrail’in yaptığı nefsi müdafaa” sözlerine yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haykırdığı gerçeklerin Türk milletinin ve her şeyi bilse de susmayı tercih eden bazı Arap ve İslam ülkelerinin ortak sesi olduğunu belirtti. MHP lideri, “Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyen milli basiret herkese dersini vermiş, muhatabının gevşeyen vidalarını da sıkmıştır” ifadelerini kullandı.