Depozito uygulaması bugün başlıyor! İşte yapılacak ödeme...

Doğayı korumak ve çevre kirliliğini azaltmak için uygulanan 'ücretli poşet' uygulamasının ardından bugün itibariyle kağıt, plastik ve metal kullanılarak yapılan ambalajlar için Depozito Sistemi devreye girdi. Peki hangi ürünün depozito tutarı ne kadar? İşte depozito tutarları...

Depozito uygulaması bugün başlıyor! İşte yapılacak ödeme... - Sayfa 1

Depozito Sistemi kapsamında alışverişte aldığı ürünün fiyatına ek olarak bir depozito bedeli ödeyecek olan vatandaşlar, kullandıkları veya tükettikleri ürünün ambalajını iade ettiklerinde depozito bedelini geri alacak.

Depozito uygulaması bugün başlıyor! İşte yapılacak ödeme... - Sayfa 2

Sabah'ın haberine göre; yeni uygulamada ürünlerini depozitolu ambalajlar ile piyasaya sürenler, belirlenen çerçevede bir depozito sistemi kuracak. Ayrıca, depozito uygulama planı belirleyerek ve bunu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının onayına sunacak.


Depozito uygulaması bugün başlıyor! İşte yapılacak ödeme... - Sayfa 3

Uygulamanın başlamasıyla birlikte ürünü piyasaya sürenler, tahsil edilen ve geri ödemesi planlanan bedellere ilişkin mali kayıtları tutacak. Bu kayıtlar çerçevesinde depozito bedeli tahsil edenler borçlu sayılırken, vatandaşlar da alacaklı kabul edilecek.


Depozito uygulaması bugün başlıyor! İşte yapılacak ödeme... - Sayfa 4

Bu arada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da Türkiye Çevre Ajansı eliyle ürünlerin satışından, geri dönüşümüne kadar süregelen tüm aşamaları takip edecek.