Olayın sıcaklığı ile paylaşılan içeriklerden şüphelenme refleksi arka planda kalabiliyor. Bu da yanlış bilginin dolaşıma geçmesine destek verebiliyor.

Bu noktada teyit.org’un doğal afetler sırasında ve sonrasında yayılan bilgilerle ilgili uyarılarını hatırlamakta fayda var.

RESMİ KURUMLARIN YAPTIĞI AÇIKLAMALARI TAKİP EDİN

Yanlış bilgiyle karşılaşmamak için güvenilir kurum ve kuruluşların güncel olarak paylaştığı haberlere göz atın, acil ise telefon yoluyla iletişime geçin.

GÖRÜNTÜLER HER ZAMAN KANIT DEĞİLDİR

Fotoğrafların her zaman kanıt sunduğu yanılgısına düşmeyin. Hatalı ilişkilendirilmiş veya üzerinde oynanmış görseller iddia ettiği bağlama dahil olmayabilir. Daha önce yaşanmış felaketlerin fotoğrafları, kötü niyetli kişiler tarafından bu tip kriz anlarında tekrar dolaşıma sokulur. Paylaşmadan önce emin olun.

SOSYAL MEDYANIN ETKİSİNİ GÖZ ARDI ETMEYİN

Sosyal medyada paylaştığınız bir içeriğin çok hızlı bir şekilde çok fazla insana ulaştığını unutmayın.

KÂHİN, MÜNECCİM VE FELAKET TELLALLARINA İTİBAR ETMEYİN

Doğal afetlerin ne zaman, nerede ve hangi şiddette gerçekleşeceğine dair kesin yargıların doğru olamayacağını unutmayın. Doğal afet uzmanlarının bilimsel verilere dayandırdıkları öngörüleri, kâhin ve müneccim olduğu iddiasıyla söylenen asılsız bilgilerle karıştırmayın. Özellikle mesajlaşma uygulamaları aracıyla yayılan ses kayıtlarından şüphe duyun.

TEK BİR KAYNAĞA BAĞLI KALMAYIN

Yerel örgütler, medya kuruluşları, görgü tanıkları, yetkili merciler ve kurtarma ekipleri gibi felaket anında farklı deneyimler edinen birçok farklı kaynaktan yararlanın. Çok sayıda etkileşim alan şüpheli bilgileri, alanında uzman kişilere yönlendirerek teyit edilmesini sağlayın.

GÜNCEL OLUN

Kriz anlarında yaşananların hızla değişebileceğini unutmayın. Edindiğiniz bilgiler, güvenilir olduğu kadar güncel de olmalı. Eski bilgilerin, güncelleri yerine yayılmaya devam etmesine engel olun.

HASHTAG’LER TROLLERİN ETKİSİNDE OLABİLİR

Sosyal platformlarda hashtag’in, geniş kitlelere ulaşmanın en kolay yolu olduğunu hatırlayın. Konuyla alakalı gözüken hashtag’ler üzerinden yayılan görüntüler her zaman yaşanan felaketle ilgili olmayabilir.

KORKU VE ENDİŞE, ŞÜPHENİN ÖNÜNE GEÇMESİN

Heyecan, korku ve öfkenin, panik ve tehdit içeren bilgilerle beslenmesine izin vermeyin.

GENELLEMELERDEN KAÇININ

Görgü tanıklarının anlattıkları ya da sosyal medyadaki canlı yayınlar felaketin bir noktasından edinilmiş tek bir bakış açısını yansıtır. Kısıtlı bir alanda, belirli bir süre içinde gerçekleşmiş her olayın, bütün felaketi temsil ettiğine dair genellemelerden kaçının.

PAYLAŞIM YAPAN İÇGÜDÜLERİNİZ OLMASIN

Olayın sıcağıyla, sosyal medyada paylaştıklarınızın tamamen içgüdüsel olmadığından emin olun. Söz konusu gönderinin kapsamı, aslında sizin iletmek istediğiniz mesajdan çok farklı olabilir. Özellikle hassas içeriklerin yanlış bilgilerle yayılması tüm topluma zarar verebilir.

Kaynak: Mashable Türkiye

Editör: Bilge Güler