Akdeniz'de 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Başta Fethiye ve Marmaris olmak üzere deprem İzmir'de de hissedildi. 

AFAD, depremin merkez üssünün Muğla'nın Seydikemer İlçesi kıyısına 80 kilometre mesafede olduğunu açıkladı. 


Depremin merkez üssü, Antalya'nın Kaş ilçesi ile Yunanistan'ın Rodos adası arasında yer alıyor. 

DEPREM ÖNCESİ UYARI MESAJLARI GELDİ

Öte yandan Akdenizde meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki depremden saniyeler önce, bazı cep telefonlarına uyarı mesajı geldiği yönündeki paylaşımlar sosyal medyada gündem oldu. Depremden saniyeler önce cep telefonlarına 'acil durum uyarısı' gönderildi.

HAFİF SARSINTI BEKLENİYOR

Depremden kısa süre önce cep telefonlarına gelen uyarı mesajlarında "Hafif sarsıntı bekleniyor" yazısı görüldü.

Pekçok sosyal medya kullanıcısı depremden saniyeler önce mesajın geldiğini belirtirken ardındın sarsıntıyı hissetkilerini söyledi.

EKRAN GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞILDI

Google'ın Android akıllı telefonlarda sunduğu bu özellik ülkemizde ilk defa Düzce depremiyle gündem olmuş ve pek çok kullanıcı deprem uyarı sistemini nasıl aktif edeceklerini merak etmişti.

Google, depremden sadece 1-2 dakika önce hayat kurtaran özelliğini devreye soktu ve telefonlara deprem riski olacağına dair bir bildirim gönderdi. Sosyal medyada çok sayıda kullanıcı, telefonlarına gelen bildirimlerin ekran görüntüsünü yayınladı. 

   4.5 VE ÜZERİ BÜYÜKLÜKTEKİ DEPREMLER

Google, dünyanın en geniş kapsamlı kullanıma sahip deprem uyarı sistemini 2020’de kullanıcılara sundu. İlk başta yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan deprem uyarı sistemi daha sonra Yunanistan ve Yeni Zelanda’da ardından da Türkiye, Filipinler, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da kullanılmaya başlandı.

Google, çevrenizde gerçekleşen 4,5 ve üzeri büyüklükteki depremlerde size bu bildirimi göndererek önlem almanızı hedefliyor. Şirketin açıklamasına göre uyarılar, ShakeAlert tarafından sağlanan verilerle kullanıcılara gönderiliyor.

Google, Deprem Uyarı Sistemi ile kullanıcılarını depremden saniyeler önce uyarılarak daha güvenli bir yere geçmelerini sağlamayı amaçlıyor.