Fenerbahçe içinde Beşiktaş içinde şampiyonluk yarışında en önemli maçları bu pazar ki derbi. Fenerbahçe derbilerde kendi evinde hep 1-0 önde başlardı ama son yıllarda tribünlerdeki çöküş bu geleneği de bitirmiş durumda. Beşiktaş’ın bu maçta tek eksiği Dellali, Fenerbahçe ise bu maça önemli oyuncularından yoksun çıkacak. 

Jesus önemli takımlara karşı devamlı 3’lü savunma kurgusuyla çıktı. Beşiktaş derbisi için bir sürpriz yapmazsa büyük ihtimalle Serdar-Samet- Slazai üçlüsüyle çıkacak. Beşiktaş’ın önemli silahlarından Ghezzal derbide Fenerbahçe savunmasını bir hayli zorlayabilir. Jesus’un Gezzhal’a karşı Ferdi’yi görevlendireceğini düşünüyorum. Fenerbahçe’nin en iyi yaptığı hızlı pas trafiğiyle rakip ceza sahasına girme taktiği bu maçta yine Jesus’un ilk oyun kurgusu olacak gibi görünüyor. Beşiktaş bu pas trafiğini bozarsa yine uzun toplarla hızlı oyunculara top indirmeyi deneyeceklerdir.

Önde pres yaparak rakibe kendi sahasında oyunu kabul ettirebilecek kabiliyete sahip bir takım Fenerbahçe ama bu maçta bu başlıyı golle sonuçlandıracak Valencia gibi önemli bir silahı Pazar günü sahada olmayacak. Beşiktaş da ise

Abubakar gibi tehlikeli bir golcü ayağı var. Büyük ihtimalle Şenol Güneş Fenerbahçe’nin en büyük zaafı olan savunma arkasına atılan toplarla gol bulmaya çalışacak.

Fenerbahçe’de kaybedilen önemli maçlara baktığımızda hikayelerinin hep aynı olduğunu görüyoruz.

3 stoper, orta saha üstünlüğü, önde pres ve baslı ile topa hakim olmak, rakip ceza sahası çevresinde oynamak, gol bulamamak.

O yüzden bu derbide daha yaratıcı oyunculara ihtiyacı olacak Jesusun ve Arda Güler, Emre Mor gibi aksiyonlu, dinamik oyuncuları sahada daha uzun tutması gerekiyor.

Jesus’un henüz derbi galibiyeti yok hatta derbilerde takımı golde atamadı.

Beşiktaş’a maçı Jesus kadar yönetim içinde çok önemli. Mağlubiyet ile birlikte Jesus büyük bir eleştiri yağmuruna tutulacak.

Ama asıl yönetim için çok kritik bir derbi olacak. Hem takım şampiyonluk yarışında büyük bir yara alacak hem de tribünlerin büyük çoğunluğu Ali Koç’u istifaya davet edecektir.

Ama kazanılacak Beşiktaş derbisi Fenerbahçe’de tüm karabulutlar dağıtacaktır.

Bu galibiyet Şampiyonluk yarışında Galatasaray’ı da strese sokacaktır.  Beşiktaş’ın şampiyonluk yarışına yeniden tutunması içinde çok kritik bir maç olacak. O yüzden her iki takım içinde kolay bir maç olmayacak.