Kripto para borsasında FTX krizi: Şirket iflasını açıklamıştı. Galaxy Digital İcra Kurulu Başkanı Mike Novogratz, Bitcoin'in yatırımcılar FTX krizine ve kripto para piyasasının geleceğine odaklanırken, önde gelen bir ekonomist kritik açıklamalarda bulunmuştu. Şok iddia gündeme bomba gibi düştü: Elon Musk, çöken kripto para borsası şirketi FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’ın ABD seçimlerinde Demokrat Parti’ye kamuya açıklanan miktardan çok daha fazla miktarda parayı kayıt dışı olarak aktardığını ileri sürdü. İflas sonrası Fried sorumluluğun kendisinde olduğunu da söyledi ve şirket çalışanlarından özür dilemişti. Yüzlerce çalışanı, kullanıcısı, yatırımcısı bulunan dünyanın en büyük kripto para borsalarından FTX'in çöküşü ve ardından kripto sektörünü saran iddialar bitmiyor...

Tesla CEO’su ve Twitter’ın sahibi Elon Musk, eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’ın ABD’de Demokrat Parti’ye resmi kayıtlarda açıklanandan çok daha büyük bir destekte bulunduğunu belirtti.

Kayıtlardaki 40 milyon doların sadece görünen rakam olduğunu ima eden Musk, Bankman-Fried’ın demokratlara 1 milyar doların üzerinde bağışta bulunduğunu belirtti. Pek çok kullanıcı Musk’ı kanıt sunmadan suçlamalarda bulunmakla suçlarken kimi kullanıcılar da Bankman-Fried’a tepki göstererek Musk’a destek verdi.

1 milyar dolar gibi yüklü bir meblağın Demokratlara bir kripto milyarderi tarafından aktarılması ise kara para iddialarını gündeme getirdi.

ABD'nin bağışladığı uçakları Türk füzesiyle silahlandıracaklar! ABD'nin bağışladığı uçakları Türk füzesiyle silahlandıracaklar!

PARA NEREYE GİTTİ?
Bir Twitter kullanıcısı, Bankman-Fried’in 10 milyar dolardan fazla para çaldıktan sonra hapse girmemek için 40 milyon dolar bağışlamasının tüm zamanların en yüksek Yatırım Getirisi işlemlerinden biri olduğunu belirtti.

Dünyanın en zengin insanı olan Musk ise bu kullanıcıya verdiği yanıtta Bankman-Fried’in Demokrat Parti’ye verdiği gerçek seçim desteğinin 1 milyar doların üzerinde olduğuna dikkat çekerek, 40 milyar doların yalnızca kamuya açıklanan rakam olduğunu iddia etti. Musk, “Para bir yere gitti, peki nereye gitti?” dedi.


EN BÜYÜK İKİNCİ BAĞIŞTI
Bankman-Fried, 2021-2022 seçim döneminde ünlü milyarder George Soros’tan sonra Demokrat Parti’nin en büyük ikinci bağışçısı olmuştu. Kâr amacı gütmeyen organizasyon Opensecrets’e göre, FTX iflas başvurusunda bulunmadan önce Demokratlara 39 milyon 884 bin 256 dolar bağışladı.

sigortagundem'e göre; ABD’de siyasi kampanyalara yapılan bağışların şeffaf olma zorunluluğu bulunuyor. Musk’ın iddiaları doğru ise bu durum Joe Biden’ın seçim kampanyasına da yüklü bağışlarda bulunduğu bilinen Bankman-Fried’ın ve Demokratların federal suç işlediği anlamına geliyor.

FTX çöküşünde şu ana kadar yaklaşık bir milyon müşteri ve yatırımcının milyarlarca dolar kaybettiği tahmin ediliyor. Şirket şu anda müşteri fonlarını yanlış kullanmaktan soruşturuluyor.

Yatırımcılar FTX krizine ve kripto para piyasasının geleceğine odaklanırken ... Galaxy Digital İcra Kurulu Başkanı Mike Novogratz, Bitcoin'in atırımcılar FTX krizine ve kripto para piyasasının geleceğine odaklanırken, önde gelen bir ekonomist kritik açıklamalarda bulundu.

Jeff Booth: 'Bitcoin Hariç..'

Önde gelen yazar ve ekonomist Jeff Booth, kripto para ekosisteminin merkezileşmesinin bir sonucu olarak eninde sonunda çökeceğine inanıyor. Yönetici ayrıca Bitcoin'e (BTC) dair çarpıcı açıklamalarda yaptı. Uzmana göre, 2022'de FTX'in ve bir dizi başka merkezi finans platformunun çöküşü, kripto para para sektöründeki birçok şirketin 'merkezileşmesi' nedeniyle çökeceği anlatısını güçlendiriyor. Booth, FTX ve Celsius gibi merkezi kripto platformlarının, geleneksel finansal sistemini tüm doğal kusurlarıyla basitçe kopyaladığına inanıyor. Booth, Kitco ile yaptığı özel bir röportajda kripto para sektörünün neredeyse tamamının, halihazırda sahip olduğumuz manipülasyon ve merkezileştirmeye dayalı geleneksel finansal sistemini yeniden inşa etmeye çalıştığını iddia etti.

Yöneticiye göre, ölçeklenebilirliği artırmak için merkeziyetsizliği ve güvenliği feda eden protokoller üzerine inşa edildikleri için, geleneksel finansal hizmetlere eşler arası ve güvene dayalı olmayan bir alternatif sunmaya çalışan merkeziyetsiz finans platformlarının bile başarısız olmaya mahkum. Booth, Bitcoin'in merkezi olmayan ve geleceğin finansal sisteminin temel katmanı olacak kadar güvenli kalan tek kripto para birimi olduğunu söylüyor. Ekonomist, Bitcoin dışında tüm kripto para ekosisteminin sıfıra gideceğini iddia etti.