8 Aralık 2020 tarihinde TBMM Bütçe görüşmelerinin ilk gününde kürüye çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu AK Parti sıralarında gelen “Aday olabilecek misin?” sorusunun üzerine, “Benim aday olup olamayacağımı size kim söyledi” diyerek cevaplamış, bu sözleri CHP sıralarından ayakta alkışlanmıştı.

Aynı gün MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’ye bu konuşma sorulduğunda, “Çok müjdeli bir konuşma oldu. Zillet İttifakının Cumhurbaşkanı adayının Kemal Kılıçdaroğlu olduğu anlaşıldı” diyerek yanıt vermişti.

***

Kılıçdaroğlu’nun fiili adaylık ilanının üzerinden 2 koca yıl geçti.

***

Ne zaman adaylığını ilan edecek gibi olsa hep en yakınlarının engeline takıldı. İlk çelmeyi de siyaseten besleyip büyüttüğü, gözünden bile sakındığı Meral Akşener taktı. “Aday değilim, Başbakan olacağım” dedi ama Kılıçdaroğlu’nu da aday yapmamak için elinden geleni ardına koymadı.

***

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bir taraftan, ABB Başkanı Mansur Yavaş diğer taraftan çekiştirdi durdu. Meral Akşener ise iki isim arasında mekik dokuyarak pazarlığı kızıştırdı. Hangisinin kapısını çalsa ağzı kulaklarına varıyor, sevinçten havalara uçuyordu.

***

Kılıçdaroğlu, 6 siyasi partiyi bir masa etrafında toplayıp yedincisine dirsek verdi ama yine de yaranamadı. Masadaki her ortak Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmasının doğal olduğunu söylüyordu. Ama kendilerinin de adaylığını bir o kadar doğal görüyorlardı.

***

Ortak adayın kim olacağını belirlemek için 53 kez birbirlerine ziyarete gidip geldiler. 9 kez hep beraber bir masaya oturup kafa kafaya verdiler. 2 kez de Parlamenter Sisteme geçeceklerini duyurdukları toplantı düzenlediler. Hiç birinde de “ortak aday en çok oyu alan partinin Genel Başkanının hakkıdır” diyemediler.

***

Canına tak eden Kemal Kılıçdaroğlu meclis kürsüsünde tarihinin en kısa gurp konuşmasını yaptı. 13. dakikanın sonunda “ya benimle olun ya da önümden çekilin” dedi. Partilileri de dahil olmak üzere masadaki ortakları kulağının üstüne yattı.

***

Hemen hemen her gün CHP’ye yakın anketçiler ve yayın organları tarafından adının Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’la yarıştırılması sinir katsayının artmasına neden oldu. Bu sefer tam yoklama almak için “yanımda mısın?” diye sordu. “Yanındayız” mesajları peş peşe gelmeye başladı. Ama 6’lı masadaki ortaklardan biri bile “yanındayım” diyemedi. Yanına aldığı küsurat partileri çoktan sırtını dönmüştü.

***

6’lı masanın açıklayamadığı detay için CHP’nin kurmayları sufle peşine sufle verdi. Ekrana çıkan CHP’liler, “Bizim adayımız Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’dur” dediler. Seçimleri “döke saça” kazanacağını bile söylediler. Masadaki ortakların hepsi bu sözleri duymazlıktan geldi. HHH ABD’ye gitti, İngiltere’yi turladı. Adaylık için hamburger üstüne hamburger yiyip enerji depoladı. Ankara’ya döndüğünde havalimanında 6’lı masadaki ortakları tarafından sevinç çığlıkları eşliğinde “işte ortak adayımız” sözleriyle karşılanacağını umut ediyordu. Hayalleri bir kez daha suya düştü…

***

“Geliyor gelmekte olan” sloganı yerini “hazin geliyor” şarkısına bıraktı. “Yol yakınken dön” çağrılarına aldırış etmeden “Bay Kemal çıktığı yoldan asla geri adım atmaz” diyerek rest çekti.

***

5 Aralık 2022 tarihinde başlayan bütçe görüşmelerine ara verildiği sırada gazetecilerin 6’lı masanın adaylık için anket yapacağı iddialarını sorması üzerine MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli, “Eğer birisi ankette bana gelirse, siz bu ankette kime evet dersiniz derse, tercihim sınıf arkadaşımdan yana olur” cevabını verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun 6’lı masadaki hiçbir ortağı, sınıf arkadaşı Sayın Devlet Bahçeli kadar net konuşamadı.