Dijital Türk Lirası nedir, ne zaman satışa çıkacak belli mi? Dijital TL ne demek, ne zaman çıkar?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan son dakika Dijital Türk Lirası açıklaması geldi. TCMB, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK ile birlikte Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu oluşturuldu. Bu gelişmenin ardından vatandaşlar Dijital Türk Lirası nedir, ne demek? Dijital Türk Lirası ne zaman satışa çıkacak? Dijital Türk Lirası ne zaman çıkar? sorularına yanıt aramaya başladılar. Dijital TL için ilk somut adım bugün itibariyle atılmış durumda. İşte Dijital Türk Lirası hakkında detaylar...

Google Haberlere Abone ol
Dijital Türk Lirası nedir, ne zaman satışa çıkacak belli mi? Dijital TL ne demek, ne zaman çıkar?
15.09.2021 15:29

TCMB'nin yaptığı son dakika 'Dijital Türk lirası' açıklaması gündeme oturdu. Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme projesinde bir sonraki aşamaya geçildiğinin duyurulması vatandaşlarda heyecana ve soru işaretlerine neden oldu. Dijital Türk Lirası nedir, ne zaman çıkacak? en çok merak edilen sorulardan. Banka'nın, mevcut ödemeler altyapısını tamamlayıcı nitelikte dijital Türk lirasının tedavülünün potansiyel katkılarını araştırmayı sürdürdüğü bildirildi. Peki Dijital TL(Türk Lirası) ne demek, ne zaman çıkar? İşte yapılan açıklama: 

DİJİTAL TÜRK LİRASI NEDİR?

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası AR-GE projesi kapsamında kavram ispat çalışmasının tamamlanmasıyla başlayan sürecin, teknoloji paydaşlarının katılımıyla bir sonraki aşamaya taşındığı aktarılan duyuruda, "Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesinin, teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçleri, teknoloji paydaşlarının katılımıyla yakın iş birliği içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu doğrultuda Merkez Bankası, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalamış ve Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu oluşturmuştur." denildi.

Dijital TLDijital TL

Duyuruda, projeye ilişkin stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin yapılacağı birinci faz bulguları ışığında, platformun yeni katılımlarla genişletilmesinin planlandığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

DİJİTAL TÜRK LİRASI NE ZAMAN SATIŞA ÇIKACAK?

Dijital Türk Lirası ne zaman çıkacak sorusu hemen gündemdeki yerini aldı. "Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında, TCMB nezdinde prototip 'Dijital Türk Lirası Ağı' tesis edilerek teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecektir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda daha yaygın ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri aşama fazlara geçilecektir. Blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda Dijital Türk Lirası AR-GE projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanmaktadır. TCMB'nin, dijital Türk lirasının tedavülüne yönelik almış olduğu nihai bir karar yoktur. Tüm çalışmalar deneysel AR-GE faaliyetleri ilkelerince yürütülmektedir."

"2022 YILINDA KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK"

Farklı teknolojik alternatiflerin kapasite ölçümleri tamamlandıktan ve mimari kurguların denemeleri sonuçlandırıldıktan sonra mevcut teknolojilerin dijital Türk lirasına ilişkin iktisadi, hukuki ve mali gereksinimleri karşılayıp karşılayamadığının tespitinin amaçlandığı vurgulanan duyuruda, birinci faz sonuçlarının, testlerin tamamlanmasını müteakiben 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacağı bildirildi. 

Yorumlar