Direksiyon sınavı ne zaman yapılacak, kaç dakika? Direksiyon sınav tarihleri belli oldu 2021

Ehliyet sahibi olmak isteyen vatandaşlar yazılı sınavın ardından direksiyon sınavına katılarak ehliyetlerine kavuşmak istiyorlar. Bu sebeple Direksiyon sınavı ne zaman, hangi tarihte? sorularına cevap aranıyor. 2021 yılında sürücü ehliyetine kavuşmayı bekleyen adaylar direksiyon sınav tarihlerini araştırıyor. Peki Eylül ayı direksiyon sınavları ne zaman? Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor? İşte detaylar...

Google Haberlere Abone ol
Direksiyon sınavı ne zaman yapılacak, kaç dakika? Direksiyon sınav tarihleri belli oldu 2021
15.09.2021 16:07

Eylül ayına gelinmesiyle direksiiyon sınavı ne zaman? soruları araştırılıyor. Direksiyon sınavının nasıl yapıldığını ve direksiyon sınav tarihlerini adaylar merakla soruyor. Bu ayın ehliyet sınavı için başvurular 10 Eylül tarihinde sona erecek. Yazılı sınavın ardından direksiyon sınavı ne zaman? araştırmaları yapılıyor. Ehliyet yazılı sınavında 70 puan alan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyor.

EYLÜL AYI DİREKSİYON SINAVLARI NE ZAMAN?

Direksiyon sınavları aynı ay içerisinde cumartesi ve pazar günleri düzenlenmekte. Eylül ayı direksiyon sınavı tarihleri şu şekilde:

4 Eylül 2021
5 Eylül 2021
11 Eylül 2021
12 Eylül 2021
18 Eylül 2021
19 Eylül 2021
25 Eylül 2021
26 Eylül 2021

Direksiyon sınavı

DİREKSİYON SINAVI KAÇ DAKİKA?

Adaylar, direksiyon sınavında 35 dakikalık parkur süreçlerine başlıyor. Adayların hata yapmaları durumunda araçtan indirilecek sınavları sonlandırılıyor. Ehliyet direksiyon sınavında adaylar bu durumda kalmış oluyorlar. Parkuru hatasız sonlandıranlar ise başarılı bulunuyor. Başarılı şekilde direksiyon sınavından geçenler başarılı veya başarısız olduğunuzu aynı gün öğrenebiliyor.

EHLİYET SINAVINA GİRİŞ ÜCRETLERİ NE KADAR?

Ehliyet sınavına yönelik MEB'e ödenen iki ücret bulunmaktadır. Bunlardan ilki Teorik sınav ücreti(veya elektronik ehliyet sınavı) ve direksiyon sınav ücretidir. Teorik sınav ücreti 90 TL iken, direksiyon sınav ücreti 130 TL'dir.

EHLİYET HARÇ ÜCRETİ HANGİ BANKAYA YATIRILIR?

Ehliyet harcı ve değerli kağıt bedelinin yatırılacağı bankalar;

AKBANK
AKTİFBANK
ING BANK
ŞEKERBANK
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI
KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI
ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI
T.C. ZİRAAT BANKASI
TÜRK EKONOMİ BANKASI
GARANTİ BANKASI
DENİZBANK
PTT BANK

E-SINAV VE DİREKSİYON SINAVINI GEÇERSEM EHLİYETİMİ NE ZAMAN ALABİLİRİM?

Eğer yazılı ve direksiyon sınavından başarılı olursanız sürücü kursunun hazırlayacağı İlçe Milli Eğitimin onaylayacağı ehliyet sertifikasını 1-2 hafta içerisinde alabilirsiniz. Sertifikanızı aldıktan sonra Türkiye'nin neresinde isterseniz randevu almak koşuluyla trafik tescil birimlerinden sertifikanızı ehliyet belgesine dönüştürebilirsiniz.

Ehliyetler o sırada verilmemektedir. Fakat ehliyetiniz PTT üzerinden evinize yollanıncaya dek 2 haftalık geçici belge verilmektedir. Bu belge ile trafik çevirmelerinde normal ehliyetiniz varmış işlem yapılır. Fakat geçici belge ile resmi işlem yapılmaz. Zaten ehliyetiniz ortalama 1 hafta içerisinde elinize ulaşacaktır.

Yorumlar