Eğer bir kahve tutkunuysanız, muhtemelen mükemmel fincan için bir tarifiniz zaten vardır. Bir çeşit krema veya belirli bir demleme yöntemi içerebilir, ancak hepsi size aittir. 

Kahve konusunda ustalaşmanız gereken ilk şey, genellikle 2 yemek kaşığı öğütülmüş olarak kabul edilen kahve-su oranıdır. Her 8 ons su ve kahve için.

A Cup Of Coffee Paired With Sweet Cookies And Biscuits Wallpaper 2048X1152 49

İyi bir fincan kahvenin ardındaki bilim

Bu konuda teknik bilgi almak isterseniz, her sabah en sevdiğiniz kupaya döktüğünüz şey, Ribinacaea coffea bitkisinin öğütülmüş çekirdeklerinden elde edilen, kavurma işleminin neden olduğu aroma ve tatlarla zenginleştirilmiş kimyasalların sıcak bir kombinasyonudur. 

Bir shot espressonun konsantrasyonu %8 ila 10 arasındadır, ancak bunun için pahalı bir makineye ihtiyacınız vardır. Tahmin edebileceğiniz gibi espressonun kahve/su oranı da oldukça yüksektir: 1 ölçü kahveye 2 ölçü su. Bu oranlar neden kuraldır? Bu, kullandığınız kahve miktarıyla ilgili olan, güç dediğimiz şeyle ilgilidir. 

French Press kullanıldığında   kahve telveleri ısıtılmış suya batırılır. Dökme yönteminde ısıtılmış su zeminden akar. Her iki durumda da, kahvenin çeşitli kimyasalları (lezzetli uçucu bileşikler, koyu melanoidinler, fenolik asitler, flavonoidler ve kafein gibi alkaloidler) suya ekstrakte edilir ve daha sonra filtrelenir ve içmeye hazır hale gelir. Daha yüksek bir kahve/su oranı kullanırsanız (espressoda olduğu gibi), daha güçlü, daha yoğun bir fincan elde edersiniz; ancak demleme işleminin nispeten hızlı olması gerekir. Aynı miktardaki telveyi French press'te beş dakika bekletin ve ortaya çıkan bardağın tadı hiper-kafeinli kömürlü su gibi olacaktır. Çay gibi, aşırı çekilmiş kahve de acıdır ve içilmez.

Kahve su oranına hakim olun

Tersine, az çekilmiş bir fincan kahve ekşidir ve birisinin kahverengi bir mum boyayı sıcak suya batırmış gibi görünür. Bu iki yoldan biriyle gerçekleşebilir: telveyi yeterince dik bırakmamak veya kahve/su oranını bozarak yeterli telveyi kullanmamak. Teknik açıdan ele alalım: İdeal bir fincan kahve hazırlarken amaç, %30'luk çözünür bileşiklerin %18 ila %22'sini çıkarmaktır. Yetersiz ekstraksiyon çoğunlukla demleme süreciyle ilgilidir, ancak hepimiz zayıf kahve içmişizdir ve bu çoğu zaman birisinin telve konusunda cimri davranmasıyla ilgilidir. Kahve-su oranına hakim olduğunuzda bile, üzerine dökme yöntemiyle malzeme yapmak biraz pratik gerektirebilir.

Kaynak: Daily Meal