Dışişleri Bakanlığı, Sözleşmeli Dışişleri Hukuk Uzmanı giriş sınavı duyurusu ilanı yayınladı

Dışişleri Bakanlığı, Sözleşmeli Dışişleri Hukuk Uzmanı giriş sınavı duyurusu ilanı yayınladı.

İlanlar
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Dışişleri Bakanlığı, Sözleşmeli Dışişleri Hukuk Uzmanı giriş sınavı duyurusu ilanı yayınladı

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesinde yayınlanan ilana göre; Dışişleri Bakanlığı, Sözleşmeli Dışişleri Hukuk Uzmanı giriş sınavı duyurusu ilanı yayınladı. İlanda yer alan bilgiler şöyle;

Dışişleri Bakanlığından:
SÖZLEŞMELİ DIŞİŞLERİ HUKUK UZMANI GİRİŞ SINAVI DUYURUSU

I.         GENEL BİLGİLER

(1)       657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Dışişleri Bakanlığı Sözleşmeli Dışişleri Hukuk Uzmanı ve Sözleşmeli Mütercim-Tercüman Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar ile Dışişleri Bakanlığı Personeline İlişkin Bazı Düzenlemeler Hakkında 6004 sayılı Kanun uyarınca, Dışişleri Bakanlığı merkez teşkilatında görevlendirilmek üzere “Sözleşmeli Dışişleri Hukuk Uzmanı” pozisyonu için toplam 30 personel alınacaktır.
(2)       Giriş sınavı yazılı ve sözlü aşamalardan oluşmaktadır. Sınavın yazılı aşaması, 17-18 Aralık 2022 tarihlerinde Ankara'da yapılacaktır.
(3)       Giriş sınavına ilişkin olarak bu ilanda yer verilmemiş düzenlemeler, Dışişleri Bakanlığı Sözleşmeli Dışişleri Hukuk Uzmanı ve Sözleşmeli Mütercim-Tercüman Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar’da yer almaktadır.
(4)       Sınava katılmaya hak kazandığı halde katılmayanlar, aynı unvan kadroları için yapılacak müteakip sınava kabul edilmezler.

II.        SINAVA BAŞVURU ŞARTLARI
(1)       Sınava başvurabilmek için;
a)       657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşımak (Sınava başvurabilmek için Türk Vatandaşı olmak gerekmektedir),
b)        01.01.2022 tarihi itibarıyla 45 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1977 ve daha sonra doğmuş olanlar),
c)        Yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin hukuk fakültelerinden mezun olmak,
(2)   Sözleşmeli Dışişleri Hukuk Uzmanlığı sınavına aşağıdaki tabloda gösterilen farklı kategorilerden birinden başvurulabilecek olup, söz konusu kategorilerin isimleri, sınavların yapılacağı yabancı diller, 2020, 2021 veya 2022 yıllarında sınava girilecek yabancı dilde alınmış olan asgari YDS/e-YDS puanları, atama yapılabilecek azami kadro sayıları ile yazılı sınava kabul edilecek aday sayıları da aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Puan eşdeğerliği ÖSYM tarafından saptanmış uluslararası yabancı dil sınavlarından 2020, 2021 veya 2022 yıllarında alınan puanların, bahse konu uluslararası yabancı dil sınavına ilişkin sonuç belgesinin alındığı sınav dönemi itibarıyla ÖSYM tarafından belirlenen YDS’deki karşılıkları da değerlendirmeye alınacaktır.
(3)       Almanca ve Fransızca’dan sınava girecek adayların ayrıca İngilizce’den en az C düzeyinde YDS/e-YDS puanı ibraz etmeleri gerekmektedir.

 

Detaylı bilgi ve ilana ulaşmak için tıklayınız.

Yorumlar