Dışişleri Bakanlığı: İsrail'in teşebbüsü asla kabul edilemez

Dışişleri Bakanlığı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Ürdün Vadisi'ni ilhak edeceği açıklamasıyla ilgili "Bu gayrimeşru oldubitti teşebbüsü asla kabul edilemez." dedi.

Google Haberlere Abone ol
Dışişleri Bakanlığı: İsrail'in teşebbüsü asla kabul edilemez
11.09.2019 15:34

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Batı Şeria'yı ilhak etme vaadine Türkiye'den sert tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı, "Bu gayrimeşru oldubitti teşebbüsü asla kabul edilemez." ifadelerini kullandı. 

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Netenyahu’nun sözlerine tepki gösterilerek "İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, 17 Eylül’de gerçekleştirilecek genel seçimleri kazandığı takdirde Batı Şeria’daki Ürdün Vadisi ile yasadışı yerleşimleri ilhak edeceği yönündeki beyanları İsrail’in on yıllardır devam eden işgalinin ve hukuk tanımaz uygulamalarının yeni bir tezahürüdür.

"Uluslararası toplumu tepki vermeye çağırıyoruz"

Bu gayrimeşru oldubitti teşebbüsü asla kabul edilemez. Tüm uluslararası toplumu İsrail’in uluslararası hukukun temel ilke ve normlarını pervasızca ayaklar altına alması karşısında sessiz kalmayıp, en güçlü şekilde tepki vermeye çağırıyoruz.Türkiye, kardeş Filistin halkının yanında durmaya ve Filistin Devleti’nin haklı bağımsızlık mücadelesini tüm gücüyle desteklemeye devam edecektir." denildi.

Yorumlar