Doğal gaz faturasında tasarruf etme yöntemleri! Bunları yaparsanız...

Kış aylarında hanelerin ısı kontrol merkezi olan kombiler, aylarca aralıksız çalışıyor. Metal yorgunluğu, su kaçağı, toz etkisi, elektrik kaçağı. Küçük bir arıza veya performans kaybı doğalgaz tüketimini artırıp bütçenize ekstra yükler getireceği gibi kombinin kullanım ömrünü de kısaltır. Bu nedenle periyodik bakımı ve rutin kontrolleri göz ardı etmeyin. İşte kış aylarında size yüzde 30’luk tasarruf sağlayacak bilgiler…

Doğal gaz faturasında tasarruf etme yöntemleri! Bunları yaparsanız... - Sayfa 1

Geçen yıl ısınma, sıcak su ve pişirme amaçlı doğalgaz kullanan tüketiciler ortalama 2 bin 600 lira fatura ödedi (bu yıl 5 bin-6 bin lira olması bekleniyor).


Doğal gaz faturasında tasarruf etme yöntemleri! Bunları yaparsanız... - Sayfa 2

Bunun 2 bin lirası ısınma için harcandı. Bir başka deyişle ısının kalbi kombiye büyük iş düştü.


Doğal gaz faturasında tasarruf etme yöntemleri! Bunları yaparsanız... - Sayfa 3

Ortaya çıkan fatura, kombi sağlığının bütçe sağlığına da önemli bir etkisinin olduğunu gösteriyor. Bir başka deyişle dünyada enerji krizinin sıkça dillendirildiği bugünlerde cepten daha fazla para çıkmaması için ısı sisteminin kalbine dikkat etmemiz şart. Peki nasıl?


Doğal gaz faturasında tasarruf etme yöntemleri! Bunları yaparsanız... - Sayfa 4

CİHAZLAR YAŞLANIYOR

18.5 milyon abonenin 17.9 milyonu konut abonesi. Bir başka ifadeyle evlerde yaklaşık 18 milyon kombi kullanılıyor. Ortalama kombi yaşı 15-17 yıl arasında değişiyor, 20 yıla ulaşan örnekler de var.