Dolar ve Euro fiyatları ne kadar oldu kaç TL? 1 Dolar ne kadar? 3 Nisan güncel döviz fiyatları

Dolar ve Euro fiyatlarındaki dalgalanmalar devam ediyor. Ekonomistler ve yorumcular Dolar fiyatlarındaki dalgalanmaların süreceğini tahmin ediyor. Yatırımcılar ise Dolar ne kadar kaç TL? Euro fiyatları ne kadar? sorgularını merak ediyor. 3 Nisan güncel dolar sterlin fiyatı haberimizde...

Google Haberlere Abone ol
Dolar ve Euro fiyatları ne kadar oldu kaç TL? 1 Dolar ne kadar? 3 Nisan güncel döviz fiyatları
03.04.2021 09:23

Yatırımcıları yakından ilgilendiren döviz kurlarındaki hareketlilik dünkü gibi bugün de sürüyor. Merak edilenler ise "Dolar ve euro fiyatı ne kadar, kaç tl? Euro ve pound kaç lira? 1 dolar ne kadar oldu?" sorguları yer alıyor. Binlerce yatırımcı arama motorlarında araştırma yapıyor. Merkez Bankası'nın açıklamaları sonrası dolar fiyatları 8 TL’nin altını test etti. Dolar 3 Nisan Cumartesi sabahına yükselişle başladı. Güncel olarak Dolar 8,17 TL seviyelerinde, euro fiyatı ise 9,60 TL'den işlem görüyor.

DOLAR NE KADAR OLDU, KAÇ TL?

Dolar alış fiyatı: 8,1498

Dolar satış fiyatı: 8,1553

EURO NE KADAR?

Euro alış fiyatı: 9,5812

Euro Satış fiyatı: 9,5848

POUND (STERLİN) NE KADAR?

Pound alış fiyatı: 11,2641

Pound satış fiyatı: 11,3476

MERKEZ BANKASI BAŞKANI KAVCIOĞLU AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu, enflasyon hedefleme stratejisinin devam edeceğini kaydederken, enflasyonda kalıcı düşüş olana dek politika faizinin, enflasyonun üzerinde optimal seviyede tutulacağını bildirdi.

FAİZ ENFLASYONUN ÜZERİNDE OPTİMAL SEVİYEDE TUTULACAK

Kavcıoğlu, "Enflasyonda kalıcı düşüş ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar politika faizini, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, gerçekleşen ve beklenen enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz" dedi.

"TÜRK LİRASININ GÜCÜNÜ VE İTİBARINI SAĞLAYACAĞIZ"

"Enflasyon odaklı para politikamız, küresel dalgalanmalara ve finansal piyasa oynaklıklarına karşı kalkan vazifesi görecek en güçlü silahımız olacak" diyen Kavcıoğlu, "Enflasyonla mücadele kararlığımızla, Türk lirasının gücünü ve itibarını sağlayacağız" diye konuştu.

MEVDUAT FAİZİ İÇİN STOPAJ İNDİRİMİ 31 MAYIS'A UZATILDI

Mevduat hesabı faizleri ile kar paylarından yapılan stopaj indirimi için süresinin 31 Mayıs'a kadar uzatıldığı bildirdirildi. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Ekim ayında altı aylık süre için alınan karar ile, TL mevduatlarda vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar vadeli hesaplarda yüzde 15 olan oran yüzde 5'e, 1 yıla kadar vadeli hesaplarda yüzde 12 olan oran yüzde 3'e indirilirken, 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 10 olan stopaj oranı sıfırlanmıştı.

Karar kapsamında, stopaj indirimi; 1 Nisan'dan itibaren açılan veya vadesi yenilenen hesaplar, bu tarihten itibaren iktisap edilen bankalar tarafından ihraç edilen tahvil ve bonolardan elde edilen kazançlar ve fon kullanıcısının bu bankalar olduğu varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen kira sertifikalarından elde edilen gelir ve kazançlar ile 1 Nisan'dan itibaren iktisap edilen yatırım fonlarından elde edilen gelir ve kazançlara uygulanmak üzere yürürlüğe girdi.

Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu'nun piyasalara verdiği mesajlar ve mevduat faizi için stopaj indiriminin 31 Mayıs tarihine kadar uzaltılması kararı sonrası gevşeyen dolar kuru haftanın son işlem günü psikolojik destek 8 liranın altını test ederek 7.98 lirayı gördü.

Dün saat 10:50 itibariyle dolar/TL, 8.0350 liradan işlem görürken, gün içi en yüksek 8.1260, en düşük ise 7.9826 lirayı gördü.

Yorumlar