Dolar ve euro kadar oldu? 3 Haziran döviz kurlarındaki son durum...

Dolar ve euro fiyatları güne yatay bir seyirle başladı. Piyasalarda gözler enflasyon verilerine çevrilirken döviz fiyatları, salı gecesi gelen rekor seviyelerin adından dün geriledikleri seviyeleri bugün de korumaya devam ediyor. Piyasalar, bugün açıklanacak olan ABD'deki istihdam verilerini takip ediyor. Yatırımcılar ise dolar ve euro'nun ne kadar olduğunu merak ediyor.

Google Haberlere Abone ol
Dolar ve euro kadar oldu? 3 Haziran döviz kurlarındaki son durum...
03.06.2021 10:00

Salı gecesi 8.79 TL'ye yükselerek tarihi rekorunu geride bırakan dolar, bugüne sakin başladı. Dolar, 8.60'ın hemen üstündeki seviyelerini bu sabah da koruyor. Eurodaki işlemler ise 10.50 TL civarında gerçekleşiyor. İşte 3 Haziran döviz kurlarındaki son durum...

DOLAR, SİTERLİN VE EURO NE KADAR?

Güne 8,6056 ile başlayan Amerikan Doları kuru, bugün itibarıyla %0,06 artışla 8,5975 liradan işlem görüyor. Dün Amerikan Doları, günü 8,5927 seviyesinde kapattı.

Güne 10,5154 ile başlayan Euro kuru, bugün itibarıyla %0,14 artışla 10,5131 liradan işlem görüyor. Dün Euro, günü 10,4980 seviyesinde kapattı.

Güne 12,2181 ile başlayan İngiliz Sterlini kuru, bugün itibarıyla %0,15 artışla 12,2021 liradan işlem görüyor. Dün İngiliz Sterlini, günü 12,1839 seviyesinde kapattı.

Yurt içi piyasalarda enflasyon verisi, en önemli gelişme olarak ön plana çıkarken yurt dışında ise Hizmet Sektörü PMI verileri takip edilecek. Mayıs ayı enflasyonuna ilişkin piyasalarda oluşan beklenti aylık yüzde 1.50, yıllık yüzde 17.41 seviyesinde. Tüketici fiyatlarında nisan ayında aylık yüzde 1.68, yıllık yüzde 17.14 artış kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarıyla birlikte faiz indirimine ilişkin beklentilerin artmasıyla baskılanan Türk Lirası, dolar ve euro tarihi zirvelerini yeniledikten sonra dün yönünü aşağı çevirdi. Dolar, 8.60'ın hemen üstündeki seviyelerini bu sabah da koruyor. Euro/TL'de ise işlemler 10.50 civarında gerçekleşiyor.

ABD İSTİHDAM VERİLERİ TAKİP EDİLECEK

Dolar, işlemcilerin ABD'de bugün ve yarın açıklanacak bir dizi istihdam verisine hazırlanmalarıyla ana destek seviyesinin üstünde işlem gördü. Dünya gazetesinin haberine göre; ABD'deki istihdam verileri, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu ay sonunda gerçekleştireceği toplantının gündemini belirleyebilir. Dünya koronavirüs salgınından toparlanırken yatırımcılar doların değer kaybedeceğini öngörüyorlardı, ancak ABD ekonomisindeki beklenmedik canlanmanın faiz oranının düşük kalacağı yönündeki temel varsayımı tehdit altına almasıyla birlikte yatırımcıların kaygısı son dönemde arttı.

Piyasalardaki hava spekülatörlerin son haftalarda doların değer kaybedeceği yönündeki pozisyonlarını arttırmalarını engelledi. Bu da, bir ay önce acımasız bir aşağı yönlü trend olarak görülen süreci frenlerken, trend takipçisi işlemcileri bekle ve gör moduna geçmeye zorladı.

Euro dün dolar karşısındaki hafif kazancını kaybederek 1.2209 dolar seviyesinde işlem gördü. Dolar, yen karşısında 109.64 seviyesinde yatay bir seyir izledi. Doların diğer altı büyük para biriminin oluşturduğu sepet karşısındaki değerini gösteren dolar endeksiyse son haftalarda güçlü bir destek bulduğu 89.919 seviyesinde işlem gördü.

Yorumlar