Dünya Sağlık Örgütü "Koronanın kaynağı ne" tartışmasına son noktayı koydu

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip koronavirüsün kaynağına dair yapılan tartışmalar hakkında ilk kez bu kadar net ifadeler kullanarak, virüsün yarasalardan bulaştığını ve hayvan pazarının virüsün yayılmasında rol oynadığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü "Koronanın kaynağı ne" tartışmasına son noktayı koydu
08.05.2020 20:50

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yarasalardan doğal yollarla bulaştığını ve Çin'deki hayvan pazarının virüsün yayılmasında rol oynadığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dünyayı etkisi altına koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu. DSÖ, Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüsün yarasalardan doğal yolla bulaştığını ancak Vuhan'da yer alan vahşi hayvan pazarının enfeksiyonun yayılmasında rolü olduğunu söyledi.

ABD'nin "laboratuvar" iddiası

Daha önce ABD Başkanı Donald Trump, virüsün Vuhan'daki bir laboratuvarda ortaya çıktığını iddia etmiş ve elinde konuyla alakalı deliller olduğunu söylemişti. DSÖ ise ABD'nin bu iddialara yönelik hiçbir kanıt göstermediğini vurgulamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da koronavirüsün Çin'deki bir laboratuvardan çıktığını iddia etmişti. Çarşamba günü Çin Kızılhaç Başkanı Chen Zhu,Çin'in salgın bitene kadar uluslararası uzmanların hiçbirini koronavirüsün kaynağını soruşturmak için ülkeye kabul etmeyeceklerini söyledi.

Yorumlar