Preply’nin Google Trends verilerini inceleyerek yürüttüğü çalışma, dünyanın en çok aranan 5 dizisinden dördünün Amerikan yapımı diziler olduğunu ortaya koydu. Öte yandan Sen Çal Kapımı ve Yalı Çapkını, yıllara göre en çok aranan diziler listesinde yer aldı.

Bir yandan popüler kültür fenomenleri olan, bir yandan da bireysel ve grup eğlencelerinin vazgeçilmezine dönüşen dizi ve filmler, başta ABD ve Türkiye olmak üzere çok büyük bir sektör oluşturmayı sürdürüyor. Özellikle talebe bağlı izlenebilen abonelik tabanlı platformların ürettiği dizi ve filmler, son yıllarda dikkat çekerken bazı dizi ve filmler yıllar geçse de popülaritesini yitirmiyor. Bu konudaki potansiyel soruları yanıtlamak için harekete geçen online İngilizce kursu Preply, dünyanın en büyük arama motoru olan ve pek çok kullanıcı için internetin başlangıç noktası kabul edilen Google’ın Google Trends Time Capsule verilerinden hareketle, 1999’dan 2023’e kadar yıllara göre en çok aranan dizi ve filmlerini inceledi.

İnceleme, ABD yapımı hicivli bir durum komedisi olan çizgi dizi The Simpsons’ın 18 yıl boyunca en çok aranan diziler listesinde yer almayı başararak, internet tarihinin en popüler dizilerinden biri olduğunu gösterdi. Kısa bölümleri, eleştirel yaklaşımı ve incelikli komedisiyle her yıl internet kullanıcılarının sıklıkla izlemek istediği dizilerden biri olan The Simpsons’ı Türkçeye Taht Oyunları olarak çevrilen Game of Thrones, South Park, The Walking Dead ve Family Guy izledi.

YALI ÇAPKINI VE SEN ÇAL KAPIMI'DA LİSTEDE

Araştırmada, dünyanın en popüler 5 dizisinden üçünün çizgi animasyon dizileri olması dikkat çekiyor. Bu dizilerin kısa süreleri, konsantre mizahları ve zaman zaman komplo teorilerine de konu olan yaklaşımları izleyiciler nezdinde dikkat çekici bulunuyor. Elbette son yılların fenomenleri arasında yer alan Game of Thrones’un sürükleyici senaryosu da bu diziyi listenin ikinci sırasına yerleştiriyor.

Yali Capkini

Preply, tarafından yapılan incelemelerde Türkiye dizi sektörünün güncel durumuna ışık tutan çarpıcı verilere de ulaştı. Türkiye, çeşitli pazarlarda çok rağbet gören pek çok diziye imza atıyor ve dizi ihracatı her geçen gün büyüyor. Türk yapımı dizilerin Google arama sonuçlarında yer alması da bu etkinin sonucu. Örneğin başrollerini Hande Erçel ve Kerem Bürsin’in paylaştığı Sen Çal Kapımı, You Knock on My Door ismiyle dünyanın en çok aranan ve en popüler dizileri arasında yer almayı başarıyor. Dizi aynı zamanda uluslararası piyasada Love is in the Air ismiyle de biliniyor. Bunun yanı sıra, 2022’de yayın hayatına başlayan ve Afra Saraçoğlu ile Mert Ramazan Demir gibi isimlerin bulunduğu Yalı Çapkını 2023’ün en çok aranan diziler listesinde yer alıyor.

İNTERNET TARİHİNİN EN POPÜLER FİLMLERİ: SERİ FİLMLER

İnceleme kapsamında en iyi yabancı filmleri de değerlendirdi. Uzun metraj yapımların devam filmleriyle yıldan yıla yeni ürünlerle popülaritesini koruyabildiğine dikkat çeken Preply, seri şeklinde üretilen filmlerin listelerde çok sık yer aldığını tespit etti. Tam 10 atıfla Twilight serisi, 1999'dan bu yana tüm zamanların en popüler film serisi olarak öne çıkıyor. Twilight'ı ise pek çok insanın yetişkinliğinde de hayranlığını sürdürdüğü, çocukken tanışmış olsa bile izlemekten hiç sıkılmadığı bir kültürel fenomen olan Harry Potter serisi izliyor. Star Wars gibi yıllara mal olmuş kült filmleri, Avatar gibi teknik anlamda getirdiği yeniliklerle güçlü bir hasılat yapmış yapımlar takip ediyor. Ancak, elbette bir seri olarak değil de tek film olarak bu listelerde yer alan yapımlar da var. 2023 bu açıdan dikkate değer bir yıldı. Barbie ve Oppenheimer, 2023'ün en çok aranan filmleri arasında başı çekiyor.

Kaynak: Preply